Eğitim-Sen Başkanı Dinçer'den AK Parti'ye katsayı eleştirisi

Eğitim-Sen Başkanı Dinçer'den AK Parti'ye katsayı eleştirisi.9519
  • Giriş : 14.02.2008 / 20:25:00

Eğitim-Sen: "AKP arka bahçesi olarak gördüğü İHL'lere karşı pozitif ayrımcılık uyguluyor”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, YÖK Genel Kurulu'nda görüşülen katsayı düzenlemesinin "gerginlikleri ve ayrışmaları arttırmaya yönelik" yönelik olduğunu söyledi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alladdin Dinçer yaptığı yazılı açıklamada, YÖK Genel Kurulu'nda görüşülen katsayı düzenlemeleriyle, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasına ilişkin yasa değişikliği sürecinde başlayan gerginliklere yenilerinin ekleneceğini belirtti. Dinçer, katsayı düzenlemelerinin İmam Hatip Liseleri'nin önünü açmaya yönelik olduğunu söyledi ve “AKP arka bahçesi olarak gördüğü imam hatip liselerine karşı pozitif ayrımcılık uyguluyor” dedi.

İmam hatip liseleri üzerinden süregelen tartışmaların eğitimin gerçek sorunlarının üzerini örttüğünü kaydeden Dinçer, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında ortaöğretimde öğrenci başına yapılan harcamanın 1.259 YTL iken, İmam hatip liselerinde bu rakamın 3.037 olduğunu ileri sürdü. Dinçer, “İmam hatip liseleri, özellikle AKP hükümeti döneminde her zaman özel bir yer teşkil etmiş, diğer kamu okulları üvey evlat muamelesi görmüştür” dedi.

-“ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA VERİMLİLİK DÜŞÜYOR”

Dinçer, ortaöğretim kurumlarının, yükseköğretime ve iş yaşamının gerektirdiği meslekler öğrenci hazırladığını ifade ederek, şunları söyledi :

“Kuşkusuz, eğitimde fırsat eşitliği açısından yaklaşıldığında her bireyin eğitimini sonuna kadar devam ettirme hakkı vardır. Ancak ortaöğretim kurumlarının amacının yükseköğretime öğrenci hazırlamaya odaklanması ortaöğretim kurumlarında verilen eğitimin niteliğini düşürüyor. Bu durumda iş yaşamının gerektirdiği nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesi sorunu bütünüyle yaygın eğitime aktarılmakta, örgün eğitimin bu noktada ki rolü ihmal edilmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious