Egitim-Sen maytaplarin yasaklanmasini istedi

  • Giriş : 30.10.2005 / 00:00:00

DIYARBAKIR - Egitim-Sen, çocuklarin özellikle bayramlarda en büyük eglence araci olan maytaplarin yasaklanmasi için gerekli yasal tedbirlerin alinmasini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maytaplarin çocuklarin ruh sagligi ve sosyal gelisimlerini sekteye ugrattigina dikkat çekilen açiklamada, su görüslere yer verildi:

"Toplumsal sistemin saglikli isleyebilmesi ve gelisebilmesi için yetkili ve sorumlu kurum ve yöneticilerin ivedilikli bu tehlikeli oyun için önlem almasi zorunluluk arzetmektedir. Ebeveynlerin konuya bilinçsiz yaklasimi, yerel basin tarafindan konunun gündeme getirilmemesi, yerel yönetimler, kamu kurumlari ve sivil toplum örgütlerinin konuya olan duyarsizligi, tehlikenin, eglence adi altinda çocuklar arasinda hizla yayginlasmasina zemin hazirlamaktadir. Psikoloji açidan önemli tahribatlar olusturabilen bu oyunlar sirasinda bilince çikarilan saldirgan duygular, zaman içerisinde bireyin agresif bir kisilige bürünmesine neden olmaktadir. Bununla birlikte daha küçük yaslarda bu oyunlara istirak eden çocuklarda özellikle maytaplarin patlatilmasi sirasinda ortaya çikan gürültünün bilinçaltinda korku duygusunun beslenmesine neden oldugu, bu olgusal realitenin çocuklarda uyku bozuklugu, altini islatma, karanliktan korkma, nedensiz irkilmeler gibi psikolojik bozukluklarin olusumuna zemin hazirlayacagi unutulmamalidir. Özellikle bayram öncesi ve sonrasini takiben gün boyunca çocuklarin ailelerinden para aldiklarini bilen sorumsuz esnaf gruplarinin bu maddenin siparisini artirdiklari ve hiçbir kural tanimadan sattiklari da bilinen bir gerçektir. Yerel yönetimlerin bu önermeden yola çikarak esnaflara yönelik denetimlerinde daha özenli ve dikkatli davranmasi gerekliligi önem arz etmektedir. Il Valiligimizin patlayici maddelerin yasaklanmasi konusunda gerekli yasal tedbirler almasi, özellikle yerel medya yoluyla bu konuyu gündeme tasimasi sorunun çözümünde önemli rol oynayacaktir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious