Eğitim-Sen'li öğretmenlere eylem soruşturması

Eğitim-Sen'li öğretmenlere eylem soruşturması.5650
  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen)'in geçen yıl aralık ayında Ankara'da düzenlemek istediği, "Büyük eğitim yürüyüşü'ne katıldıkları iddiasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü Erzurum'daki Eğitim-Sen üyesi öğretmenler hakkında soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eğitim sisteminde değişiklik yapılması amacıyla Türkiye genelindeki sendika üyesi 7 bin öğretmen Ankara'ya gitmiş ve 25, 26 ve 27 aralık tarihlerinde Kızılay Meyda'nında eylem yapmak istemişti. Ancak Ankara Valiliği eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle otobüslerle Kızılay Meydanı'na gitmek isteyen sendika üyesi öğretmenleri polis zoruyla şehre sokmamıştı.

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim-Sen'e üye öğretmenler hakkında izinsiz eyleme katılmak ve karayolunu ulaşıma kapatmak iddiasıyla soruşturma başlattı.

Eğitim-Sen Erzurum Şube Başkanı Nafız Koçak, Milli Eğitim müfettişlerine eylem soruşturması izni verilmesi nedinyle haklarında soruşturma açılmasını eleştirdi. Müfettişlerin il, ilçe milli eğitim müdürlükleri ile öğretmenlerin görev yaptığı okullara giderek burada öğretmenlerin savunmasını aldığını belirten Koçak, Türkiye'de soruşturmanın sadece Uşak ve Erzurum'da açılmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Ankara polisi tarafından çekilen görüntülerin müfettişlere verildiğinin ve müfettişlerin de söz konusu görüntülere öğretmenlere izleterek, 'Eyleme katıldınız mı?', 'Burada tanıdıklarız var mı' diye sorduklarını anlatan Koçak, "Öğretmen arkadaşlarımız Ankara'ya sokulmayarak seyahat etme özgürlükleri kısıtlandı. Öğretmenler değil, bizleri Ankara'ya sokmayanlar suç işledi. Müfettiş arkadaşlarımız da kendilerine verilen emir doğrultusunda soruşturma başlattı." diye konuştu.

Milli Eğitim İl Müdürü Fevzi Budak ise konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınarak, "Konuyla ilgili hiç bir şey sormayın. Bu konuyla ilgili hiç bir şey bilmiyorum" demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious