'Eğitim sistemimiz Avrupa standartlarının üzerinde

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Socrates Eğitim Programları Comenius 1 Okul Ortaklığı Projesi kapsamında İspanya, İtalya, Fransa, İsveç, Polonya'nın yer aldığı projede Türkiye'yi Tavşanlı Özel Yavuz Selim Lisesi temsil etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Socrates Genel Eğitim Programlarından biri olan Comenıus okul ortaklığı projesi, tüm Avrupa ülkelerinde okullar arası işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. Eğitim sektöründe doğrudan yer alan personelin profesyonel gelişimine katkıda bulunarak okullarda verilen eğitimin kalitesini artırmayı hedefleyen proje ile yabancı dil öğreniminin önünü açarak kültürler arası diyaloğun gelişmesi amaçlanıyor.

Tavşanlı Özel Yavuz Selim Lisesi Müdürü Muhammet Dolukan, proje kapsamında bir hafta süreyle Polonya'da kaldıklarını ifade etti. Polonya'daki proje çalışmalarına Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Kadıoğlu'nun da katıldığını söyleyen Dolukan, "Projenin içinde yer almamız Türkiye'de uygulanmakta olan eğitim sisteminin Avrupa düzeyinde ve daha da iyi olduğunu görmemizi sağladı" şeklinde konuştu. Socrates Eğitim Programı kapsamında 27 Mayıs 2006 - 03 Haziran 2006 tarihleri arasında Polonya'da bulunduklarını anlatan Dolukan, ülkemizi tanıtım broşürleri yanı sıra gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, gerekse Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden aldıkları Tavşanlı'yı, Kütahya'yı ve Türkiye'nin değişik yerlerini tanıtan CD, broşür ve afişler yardımıyla tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

"Okullarda disiplin anlayışının ne kadar önemli olduğunu gerçekleştirdiğimiz gezi de de gördük" diyen Dolukan, ülkemizde yürürlükte olan eğitim sisteminin gördükleri okullar karşısında son derece iyi durumda olduğunu söyledi. Bir sınıfta iki öğretmen bulunduğunu anlatan Dolukan, bunun öğrenciler arasında sükunetin sağlanması ve ders işlenebilmesi için gerektiğini belirterek ders esnasında bir öğrencinin yiyecek içecekle çok rahat meşgul olabildiğini görmekten üzüntü duyduklarını ifade etti.

Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Kadıoğlu, ilk olarak Barselona'da tanışmış oldukları altı farklı ülkedeki okulların yönetici ve öğretmenleriyle Polonya'daki programla güzel dostluklar kurulduğunu söyledi. Resim, afiş, müzik, parodi, karikatür gibi sanatsal lisanlarla iletişim kurulduğunu belirten Kadıoğlu, ülkelerin eğitim sistemleri hakkında bilgi ve fikir alışverişinde bulunulduğunu, kendi okullarındaki eğitim öğretim kalitesinin çok iyi durumda olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious