Eğitim sorunları masaya yatırıldı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından yaklaşan eğitim öğretim dönemi öncesi Şanlıurfa'daki eğitim camiasının sorunları ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sorunlara çözün önerilerinin getirildiği toplantıda, daha kaliteli bir eğitimin nasıl yapılabileceği üzerinde duruldu. Yöredeki okul sayısının mevcut öğrenci sayısını karşılamasının mümkün olmadığının hatırlatıldığı toplantıda son 2 yılda yapılan okullara rağmen sorunun devam ettiğine değinildi.

Ülke genelindeki sınıf mevcudu ortalamasının 38 olduğu hatırlatılan toplantıda bu sayının Şanlıurfa merkezde 71 olduğu bildirildi.

Kalabalık sınıfların kentteki eğitim kalitesinin düşmesine neden olduğunun belirtilirken, Şanlıurfa'nın Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS)'deki başarı sıralamasında Türkiye 71'incisi olduğu hatırlatıldı. ÖSS'de de durumun farklı olmadığını belirten Eğitim Bir Sen Şanlıurfa İl Başkanı Suphi Çiçek, İlin Türkiye genelindeki başarı sıralamasında 69. sırada bulunduğunu belirtti.

Bölgeye gelen öğretmenlerin bir an önce stajyerliğini bitirip ilden ayrılma telaşında olduğunu ifade eden Çiçek, ildeki öğretmen eksiğinin her geçen gün arttığını iddia etti. Bölgedeki birçok öğrencinin mevsimlik işçi olarak çalıştığını belirten Çiçek, mevsimlik işçi olarak çalışan öğrencilerin ancak Kasın ayında okula başlayabildiğini Nisan ayından itibaren de okula devam edemediğini kaydederek sorunun bir an önce çözülmesi gerektiği ifade etti.

Çiçek, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün alacağı kararlar öncesi hiçbir konuyu sendika veya sivil toplum kuruluşları ile paylaşmadığını bu durumdan rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmeliklerde bulunan "Okul müdürü tarafından belirlenen bilumum işlerin yapılması" maddesinin suiistimal edildiğini iddia etti.

Bir çok sendika üyesi öğretmenin, rencide edici işlerde çalıştırıldığını belirten Çiçek bu maddenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious