Eğitimci Maltepe, 'Çanakkale ruhunu' anlattı

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Gökkuşağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ve Hasan Hüseyin Maltepe'nin konuşmacı olarak katıldığı "Çanakkale ruhu" konulu konferans büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve Bekirpaşa İlköğretim Okulu öğrencisi Tuğçe Gudil'in İstiklal Marşı'nı ezbere okumasıyla başladı. Özel Ufuk Işık İlköğretim Okulu öğrencisi Büşra Altınkaynak'ın okuduğu M.Akif'in Çanakkale şiiri geceye ayrı bir renk kattı. Ardından kürsüye gelen eğitimci yazar Hasan Hüseyin Maltepe, bir milletin köklerinin geçmişi olduğunu belirterek, o ruh köküne ne kadar bağlı kalırsa milletlerin o kadar sağlam temeller üzerinde ayakta kalabileceğini söyledi. Çanakkale ruhunun iyi kavranması gerektiğinin altını çizen Maltepe, burada milletimizin gönül telini titretecek argümanlarla dopdolu olduğunu kaydetti.
"Adeta cehennem hayatı yaşanan Çanakkale dua ve iman gücüyle kazanıldı. Acıları çekenler onlardı. Bize acı çektirmediler. Bizim için acı çekenler sayesinde biz şimdi çok rahat yaşıyoruz." diyen Maltepe, onlara layık bir nesil olmaya çalışmamız lazım geldiğini dile getirdi. Savaşın nasıl kazanıldığını, gerek cephede ve gerekse cephe gerisindeki fedakarlıkları yaşayanların dilinden örneklerle anlatan Maltepe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu topraklar üzerinde yaşamanın bir bedeli var. Onlar 250 bin şehit vererek bu bedeli ödediler. Bizler ne yapalım da bu bedeli ödeyelim diye düşünebilirsiniz. Şimdi sıcak savaşlar yok. Savaşlar teknolojiyle, ilimle ve kalemle oluyor. Bizler ahlaklı ve ilimli bir nesil yetiştirebilirsek vatana karşı vazifemizi yapmış oluruz."
Çanakkale şehitliğinde ziyaretçilerin günden güne artmasından duyduğu sevinci dile getiren Maltepe, ecdadın Çanakkale'de torunlarını beklediğini, hala onları ziyaret etmeyenler varsa en yakın zamanda bu vefa borçlarını yerine getirmelerini istedi. Gecenin anısına Sebat Eğitim İşletmeleri Gehel Müdürü Ömer Özata, Maltepe'ye çiçek taktim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious