Eğitimciler türban yasağının kaldırılmasına destek verdi

Eğitimciler türban yasağının kaldırılmasına destek verdi.11273
  • Giriş : 20.01.2008 / 13:24:00
  • Güncelleme : 20.01.2008 / 13:42:30

Eğitimciler, başörtüsü yasağının kaldırılması için TBMM'de başlatılan girişimlere destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitimciler Birliği Sendikası'na (Eğitim Bir Sen) bağlı bir grup ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Beyazıt Meydanı'nda toplanarak başörtüsü yasağının kaldırılması için eylem yaptı. TBMM'de başörtüsü yasağının kaldırılması yönünde başlatılan girişimlere destek veren eylemciler, "Haydi başörtülü kızlar da okula, Yargı özgürlüklerden elini çek, CHP başörtüsüne dolanma boğulursun" yazılı dövizler taşıdı. Eğitim Bir Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Emrullah Aydın, yaptığı basın açıklamasında başörtüsü sorunu ile ilgili başlatılan girişimlerden memnun olduklarını söyledi.

Yıllardır başörtülü kadınların çalışma ve eğitim gibi iki temel insan hakkının ihlal edildiğini kaydeden Aydın, "Toplum böyle bir yasağı tanımamakta, meşru veya gerekli görmemektedir. TBMM çatısı altındaki partilerin de bu hukuksuzluğa dur demek için kararlılık için girmiş olmaları demokrasi adına güçlü bir hamledir. Bu konuda mutlaka anayasal bir düzenleme yapılmalı ve çözüm amacıyla hazırlanacak metinde bu hak gaspını önleme amacını gözetmelidir." diye konuştu.

Emrullah Aydın, sorunun çözümüne katkıda bulunan bütün kesimleri toplumun minnetle ve şükranla anacağını, karşısında duranları ise tarihin karanlık sayfalarına hapsedeceğini belirtti. Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious