Eğitimde büyük adımlar

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Siirt Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci, eğitim seferberliği ile şehirdeki okullaşma oranını yüzde 95 seviyesine çıkardıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demirci, ilköğretim haftası etkinlikleri çerçevesinde ilin eğitim konusundaki durumunu değerlendirdi.

Yeni eğitim öğretim yılı için okulların bakım, onarım ve inşaat faaliyetlerinin tamamlandığını anlatan Demirci, Dünya Bankası'nın katkılarıyla okulların depreme karşı güçlendirildiğini Avrupa Bankası'nın sağladığı desteklerle de yeni okul inşaatları yaptıklarını kaydetti.

Demirci, "İlde, 1 yatılı ilköğretim okulu, 2 lise, 1 spor salonu ve Başbakanlık Özürlüler İdarasi Başkanlığı'nca Çok Programlı Özürlüler Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi ayrıca Eğitime Destek Projesi kapsamında 3 erkek öğrenci yurdu yapıldı. 2007 yatırım programına ise sağlık meslek lisesi binası yapımı alındı." dedi.

Bu yıl toplam 268 dersliğin açıldığını ifade eden Demirci, bu sayede sınıf ortalamasının ilköğretimde 32, ortaöğrenim de 29'u bulduğunu dile getirdi. Demirci, son 3 yılda Siirt'te toplam 800 derslik, 92 lojman ve bin öğrenci kapasiteli pansiyon açıldığını ifade ederek, bu sayede okullaşma oranın da arttığını vurguladı.

Demirci, taşımalı eğitim kapsamında toplam 3 bin 71 öğrencinin taşındığını dile getirerek, bu yıl ilk ve orta öğretimde 807 bin 710 ücretsiz ders kitabı dağıtıldığını kaydetti. 3 bin öğretmenin görev yaptığı şehre, yeni 278 öğretmenin atamasının gerçekleştirildiğine değinen Demirci, okul öncesi eğitimde yüzde 54'lük oranla üst sıralarda yeraldıklarını bildirdi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu ise eğitim konusunda daha iyiye nasıl giderizin hesaplarını yaptıklarını söyledi.

Mutlu, "Ulaştığımız tablo gurur vericidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious