Eğitimdeki problem çözülecek

Eğitimdeki problem çözülecek.12788
  • Giriş : 16.07.2008 / 22:55:00

Eğitimcilerin yıllardır konuştuğu uygulama İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'in "Anaokulu Projesi" ile sonunda hayata geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Proje Bakanlıktan kabul görürse, ana sınıfından birinci sınıfa geçen öğrenciler aynı sınıfta eğitim görecek. Böylece, hem anaokuluna gitme teşvik edilecek, hem de anaokuluna gidenlerle gitmeyen öğrenciler arasındaki seviye problemi ortadan kalkmış olacak.

Türkiye'de 3-6 yaş arasındaki çocukların sadece yüzde 30'si okul öncesi eğitim görüyor. Geri kalan yüzde 70'i ise eğitim hayatına doğrudan birinci sınıftan başlıyor. Avrupa'daki uygulama ise bizdekinin tam tersi.

Kayıt döneminde dinamitin fitili de ateşlenmiş oluyor. Bütün öğrenciler aynı sınıfa yerleştiriliyor. Hal böyle olunca; okul öncesi eğitim almış öğrencilerle diğerleri arasında büyük uçurumlar meydana geliyor. Öğretmen de iki seviye farkı arasında ne yapacağını şaşırıyor.

Yıllardır devam eden problemin çözümü ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'den geldi. Birçok Avrupa ülkesinde araştırma yapan Özer, gittiği ülkelerde okul öncesi eğitim alan öğrencilerin, diğer öğrencilerden farklı sınıflarda eğitim aldıklarını tespit etti. Özer, bu tespitlerini proje haline getirdi ve aynı uygulamayı İstanbul'da hayata geçirmek için Bakanlığın kapısını çaldı.
Eğitime anaokulundan başlanması için böyle bir sistemine geçişin gerekli olduğunu belirten eğitimciler bu projeye destek veriyor.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de projeye çok sıcak baktığı belirtiliyor. Onay yetirilirse, proje yeni eğitim ve öğretim döneminde hayata geçirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*