Eğitime ayrılan paranın 2 katı sigaraya harcanıyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Sigaranın insan ömrünü yaklaşık 20 yıl azalttığına işaret eden uzmanlar, tütün mamüllerinin kitle imha silahlarından daha çok insan öldürdüğüne dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de 1960 sonrası sigara içimine bağlı hastalıklardan ölümlerin 6 kat arttığına dikkat çeken uzmanlar, bu yüzden hergün bir uçak dolusu insanın hayatını kaybettiğini vurguluyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombasında 310 bin civarında insan öldüğü tespit edilmişti. Dünyada her yıl sigara nedeniyle ise 4 milyon insanın yaşamını yitirdiğinin altını çizen uzmanlar, sigaranın kitle imha silahlarından daha öldürücü olduğunu kaydediyor.

Dünyada kitle imha silahı olarak (NBC) yani Nükleer - Biyolojik - Kimyevi (Gaz) gibi maddelerin bilindiğini ifade eden Yeşilay Derneği Başkanı Mustafa Necati Özfatura, "Sigara bu tür maddelerden daha ölümcüldür" diyor.

Dünya tarihinin hiçbir devrinde tabi afetler ve salgın hastalıkların sigara kadar kıyım yapmadığını vurgulayan Özfatura, "Sigara, insanlık tarihinde en fazla ölüme neden olan silahtan daha öldürücüdür. Bu konular gündeme getirilmediği için insanlarımız bu kıyımın farkında değil. Amerika Birleşik Devletleri'nin İkinci Dünya Şavaşı'nda Japonya'ya attığı atom bombası nedeniyle ortalama 310 bin kişi yaşamını yitirirken dünyada her yıl sigara nedeniyle 4 milyon, Türkiye'de ise 110 bin insan ölmektedir. Bu rakamlar gerçekten çok büyük fakat insanlarımız bunları hep gözardı ediyor." diye yakınıyor.

Sigaranın insan sağlığına verdiği zararın dışında, ülke ekonomilerine de büyük yaralar açtığını ifade eden Özfatura, Türkiye'nin eğitime ayırdığı paranın iki katını sigaraya yatırdığını söylüyor.

Zararlı alışkanlıkların daha çok geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olduğunu aktaran Özfatura, "Yeşilay Derneği'nin açıkladığı 2006 raporuna göre, Türkiye sigaraya ve sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavisine 2,7 milyar dolar harcamaktadır. Bu da yaklaşık olarak Türkiye'nin eğitime ayırdığı paranın yarısına denk geliyor." diye konuşuyor.

Türkiye'de zararlı alışkanlıklarla mücadele konusunda yeterli adımlar atılmamasından şikayet eden Özfatura, "Eğer Türkiye'yi daha iyi yerlerde görmek istiyorsak sigara ve diğer zararlı alışkanlıklarla daha iyi mücadale etmeliyiz." tavsiyesinde bulunuyor.

1980 sonrası yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tütün mamülleri kullanımının yüzde 80 oranında arttığını bildiren Türkiye Toraks Derneği Tütün ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Esra Uzaslan, ABD gibi gelişmiş ülkelerde ise bu rakamın yüzde 30 azaldığını kaydetti.

Türkiye'de 1960 sonrası sigara içimi ile ilgili hastalıklardan ölümlerin 6 kat fazlalaştığını aktaran Esra Uzaslan, Pnömoni, astım, tüberküloz, kanser hastalıklarının alevlenmelerinde de sigaranın rol oynadığını açıklıyor.

Esra Uzaslan, şu değerlendirmelerde bulunuyor: "Ülkemizde sigara kullanan yaklaşık 17 milyon insan hayatından 20 yıl kaybederek ölecektir. Her yıl 50 bin yeni akciğer kanseri olgusu ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de 1965-1997 yılları arasında sigara içimi ile ilgili hastalıklardan ölümler 6 kat artmıştır. Bunlar hiç önemsenmiyor." diye konuşuyor.

Türkiye'de günde 200-250 kişinin sigara ve ona bağlı nedenlerden dolayı yaşamını yitirdiğine işaret eden Uzaslan, "Bir uçağın 250 kişi taşıdığını varsayalım. Türkiye'de her gün sigara nedeniyle bir uçak düşüyor ve insanlar ölüyor. Böyle bir haber gazetelerde günlerce yer alırdı. Ama sigara nedenli ölümler bu kadar yer almıyor" örneğini veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious