Eğitime başlayan polis adaylarına 'milletin yüz akı olun' tavsiyesi

Eğitime başlayan polis adaylarına 'milletin yüz akı olun' tavsiyesi.17728
  • Giriş : 01.10.2013 / 12:54:04

Erzurum Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), eğitim öğretim sezonuna başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), eğitim öğretim sezonuna başladı. Polis adaylarına ilk dersi veren Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, "Devletin ve milletin yüz akı olduğunuzu unutmadan, empati yaparak vatandaşa güvenlik hizmeti sunun." dedi.

Bir aylık intibak eğitimlerini tamamlayan 300 polis adayı öğrenci törenle ders başı yaptı. PMYO Spor Salonu'nda düzenlenen açılış töreninde PMYO halk oyunları ekibi, Erzurum bölgesi oyunları ve zeybek oyunu sergiledi. Ardından öğrenciler gözleri bantlı olarak tabanca ve uzun namlulu silah söküm ve takımı yaptı. Öğrenciler fantezi atış teknikleri gerçekleştirdikleri şovla büyük beğeni topladı. Karate Milli Takımı'nın kata sunumu ve gösteri amaçlı müsabakalarının ardından, sigarayı bırakan öğrenciler, ceplerindeki paketleri çöpe atıp, sigarayı bıraktıklarını deklare ettiler.

PMYO'nun çeşitli birimlerinin tadilatını gerçekleştiren Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu ve Karayolları Bölge Müdürü Şenol Altıok'a plaket sunuldu. Tadilatı yaptırılan salonların sembolik olarak açılışını ise protokol eşleri birlikte gerçekleştirdi. Bu arada yeni eğitim döneminin başlamasıyla ilgili kesilen 5 kurbanın etleri Müftülüğe bağlı yatılı Kur'an kurslarına gönderildi.

İl Müftüsü Hasan Çınar'ın yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla ilgili dua okudu. Polis Okulu Müdürü Abdullah Şahin, polis adaylarına kişilikli, erdemli ve onurlu yaşamaları çağrısında bulundu. İradeli, kendini kültürel, mesleki yönden geliştirmiş polisin ülkesine, milletine ve devletine en iyi şekilde hizmet sunabileceğine işaret eden Şahin, "Kendinizi her yönden geliştirin. Kişilikli, erdemli insanlar olun. Kişiliksiz insanlar suç örgütlerinin eline düşer, sonra elini dizlerine vurur. Sizler asker kadar disiplinli, hukukçu kadar bilgili ve bir annenin çocuğuna gösterdiği kadar şefkatli polisler olmalısınız." ifadelerini kullandı.

Vali Ahmet Altıparmak, ilk derste öğrencilere kitap okumaları çağrısında bulundu. Altıparmak, öğrencilerden ayrıca yaşadıkları, eğitim gördükleri şehrin tarihi, kültürel mekanlarını gezip tanımalarını da istedi. Türkiye'de 72 bin kişinin polislik için müracaatta bulunduğunu, ancak seçilenlerin bu hakka kavuştuğuna da değinen Vali Altıparmak, "Sizler seçilmiş insanlarsınız. Devletin ve milletin yüz akısınız. Sokakta, sınır kapısında devletin, milletin şefkatli, gülen yüzüsünüz. Yüzünüzü asmayın. Görevinizi yaparken empati yapın. Kötü davrandığınız birisi unutmayınız ki bir başkasının annesi, babası ve kardeşidir." dedi. Tören, konuşmaların ardından davetlilere verilen kokteyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious