Eğitimle bebek ve anne ölümleri azaltılacak

  • Giriş : 18.11.2006 / 00:00:00

Osmaniye'de neonatal resüsitasyon (Yeni doğumlarda canlandırma) uygulayıcı eğitimi sertifikaları öğretmenevinde düzenlenen bir törenle verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dr. Mutlucan Karaman, bebek ölüm hızının binde 29'a düştüğünü ifade ederek bebek ve anne ölüm hızlarının bir ülkenin gelişmişlik kriterini gösterdiğini, bu nedenle bu konuda daha çok yol alınması gerektiğini vurguladı.

Tüm gebeliklerin risk taşıdığını özellikle 18 yaş altı ve 34 yaş üzeri annelerde, ilk çocuktan sonra 2 yıl ara vermeden çocuk sahibi olan kadınlarda, doğum sayısı üçü geçen kadınlarda riskin arttığını belirten Dr. Karaman, gebeliklerin mutlaka doktor denetiminde devam etmesi gerektiğini, doğumların ise sağlık personeli yardımıyla sağlıklı koşullarda yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu arada törene katılan Vali Zübeyir Kemelek yeni doğanı canlandırma eğitiminin, yeni doğanların ölümlerinin ve anne ölümlerinin azaltılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

"Bebek ölümlerinin binde 29'lara düşürülmesi büyük bir başarı fakat alınacak daha çok yol var" diyen Kemelek, "Avrupa ortalaması binde 5'lerde. Düzenlenen bu eğitimin anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında büyük faydası olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Vali Kemelek konuşması bitiminde eğitimi başarı ile bitirenlere sertifikalarını verdi.

3 gün boyunca süren eğitime 2 çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı, 1 kadın doğum hastalıkları uzmanı ve 12 pratisyen olmak üzere 15 hekim, 19 ebe hemşire ve 5 anestezi uzmanı katıldı.

Eğitim Prof. Dr. Mehmet Satır, Prof. Dr. Nejat Narlı, Dr. Mutlucan Karaman, Dr. Rıza Yılmaz, Dr. Gülser Erdem, Dr. Nurten Kalmış, Doç. Dr. Hacer Yıldıztaş ve Hemşire Salime Kılıç tarafından verildi.

Eğitim Adana İl Sağlık Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Osmaniye Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleşti. Eğitim sonunda katılımcılara teorik ve pratik sınav uygulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious