Eğitimli annenin çocuğu daha sağlıklı

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

UNICEF'e göre çocuğun sağlığı annenin eğitimiyle ilişkili. Ancak Türkiye'de kadınların yüzde 38.6'sı ilkokula gitmemiş, 37.6'sı ise ilkokulu mezunu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Millitler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF), "Dünya Çocuklarının Durumu 2007" başlıklı raporu, kadınların erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere sahip olmalarının, çocuklarının yaşam koşullarını da iyileştireceği vurgulandı. Türkiye ise kadın-erkek eşitliğinde sınıfta kaldı. Rapor, UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney tarafından Ankara'da tanıtıldı. Raporda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin çocuk haklarını da ileriye taşıyacağı vurgulandı. Özellikle eğitim, istihdam ve hane içinde erkeklerle eşit haklara sahip olan kadınların çok daha eğitimli ve sağlıklı çocuklar yetiştirebileceği belirtildi.

KIZLAR EĞİTİM DIŞINDA

UNICEF'in kriterlerine göre Türkiye'deki kadınların çoğu sağlıklı nesiller yetiştirmek açısından yetersiz görünüyor. Türkiye'de ilkokul düzeyinde cinsiyet açığı giderek kapanmakla birlikte bugün pek çok kız eğitim siteminin dışında. İstihdama katılan ve hane içindeki kararlarda söz sahibi olan Türk kadınlarının oranı da eşitlikten oldukça uzak. Ocak-Mart 2006 döneminde Türkstat Hane Halkı İşgücü Araştırması'na göre işgücüne katılanların yalnızca yüzde 25'i kadın. Birçok dünya kadınına göre çok erken bir yılda, 1934'te seçme ve seçilme hakkını alan Türk kadınının parlamentodaki oranı da bugün yalnızca yüzde 4.4. 3 bin 208 il genel meclis üyesinin de yalnızca 834'ü kadın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious