Eğitimli Avrupalı Türkiye'ye destek veriyor

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği’nde “gençler ve iyi eğitimli” bireylerin Avrupa Birliği'nin (AB) genişlemesine ve Türkiye’ye destek verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TİSK’in (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) açıklamasında, AB’nin istatistik kuruluşu Eurostat tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Eurobarometre kamuoyu araştırmasının Eylül-Ekim 2006 dönemi sonuçlarına göre; AB’de gençler ve iyi eğitimli bireylerin AB’nin genişlemesini desteklediği dikkat çekildi.

Açıklamada, eğitim hayatına devam eden bireylerin yüzde 59’unun AB’nin genişlemeye devam etmesinden yana olduğunu belirttiği, bu oranının 15 yaş ve öncesinde okuldan ayrılan bireylerde ise yüzde 35’e düştüğü kaydedildi.

AB’nin genişlemesine olan desteğin 15-24 yaş grubunda yüzde 58 dolayında seyrederken 55 yaş üzeri nüfus içerisinde destek yüzde 38 seviyesine düştü. Açıklamada söz konusu ankete ilişkin şu bilgi verildi:

“AB hakkında çok az bilgisi bulunduğunu belirten bireyler arasında genişlemeye olan destek yüzde 39 iken AB hakkında orta ve yüksek düzeyde bilgi sahibi olan bireylerde bu destek yüzde 51 ve yüzde 52’ye çıkıyor.

Bu doğrultudan bakıldığında AB’de gençler ve eğitim seviyesi yüksek kesim genişlemeye destek verirken, genişleme karşıtlığı daha çok eğitim seviyesi düşük kesim ile 55 yaş üzeri kitlede gözlemleniyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious