EGS, TMSF ile anlaşma yolunda

EGS, TMSF ile anlaşma yolunda.10183
  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

2001 yılında el konulan EGS Bank'tan sonra faaliyetlerine ara veren EGS Şirketler Grubu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) arasında protokol imzalanması için ilk adım İzmir'de atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıda, şirketin mal varlıklarının EGS ortakları tarafından işletilmesi, denetimin ise TMSF tarafından yapılması konusunda prensip kararı alındı..
EGS Şirketler Grubu'nu canlandırmak için kurulan Deniz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, bir protokol imzalanmasınının gündeme geldiğini söyledi. İmzalanması planlanan protokolde EGS'nin malvarlıklarının ortaklar tarafından işletilmesini öngörüldüğünü vurgulayan Akgün, denetimin ise TMSF tarafından sağlanacağını kaydetti. EGS durumunun yılbaşına kadar sonuçlanmasını beklediklerini ifade eden Akgün, TMSF ile yapılan görüşmelere ara verilmeden devam edildiğini söyledi.

Toplantıya katılan Ege Demir ve Demirdışı İhracatçı Birlikleri Başkanı Servet Eröcal ise her iki tarafında EGS sorununun çözümü konusunda olumlu yaklaşım gösterdiklerini söyledi. Eröcal, "EGS Grubu ile protokolün en kısa zamanda yapılması kararı alındı. Borç miktarı ve protokol şartları konusunda bir şey konuşulmadı ama bunlar zaman içinde çözülecek şeyler." dedi.

EGS Bank, 1995 yılında kuruldu. 18 ay kadar yatırım bankası olarak çalıştıktan sonra 1 Ocak 1997 tarihi itibariyle ticari bankacılığa başladı. 149 ortağı olan EGS Bank'ın en büyük ortakları EGS Holding, EGS Dış Ticaret , Sanko Grubu, Güçbirliği Tekstil ve Vakıflar Bankası idi. 2000 yılını 47.8 trilyon zararla noktalayan EGS Bank, Şubat 2001 krizinden sonra sermayesini 110 trilyona çıkarmasına rağmen ayakta kalamadı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu 10 Temmuz 2001 tarihinde el koyduğu bankaların arasına EGS Bank'ı da aldı. EGS Bank'ın 47'si yurtiçinde ve biri Malta'da off-shore olmak üzere toplam 48 şubesi vardı. Ayrıca Almanya'nın Köln şehrinde bir temsilciliği vardı. Bankada toplam bin 4 kişi çalışıyordu. EGS Bank'a 10 Temmuz 2001'de el konmasının ardından EGS Holding şirketlerinin de faaliyetleri durduruldu. Böylece 91 bin yatırımcı ile 1200 ortak için zorlu bekleyiş başladı. Bu yılın başında EGS'yi yeniden ayağa kaldırmak için müteşebbis heyet oluşturuldu. Müteşebbis heyet Deniz Dış Ticaret A.Ş. şirketini kurdu. Ancak şirket bugüne kadar çalıştırılamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious