Egzersiz, yaşlılarda görülen düşme riskini azaltıyor

Egzersiz, yaşlılarda görülen düşme riskini azaltıyor.6484
  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Egzersizlerin, fizyolojik yetersizlikleri hafifleterek yaşlılarda düşme risk faktörlerini ve düşmeleri azalttığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Yeşim Akkoç, “Kas kitlesi ve fonksiyonunda azalma, iskelet sisteminin dayanıklılığı ve kitlesinde kayıp, yaşlanmanın bilinen sonuçlarıdır.” dedi.

İnsanda vücudunda bulunan kas kitlesinin 30 yaşından sonra yaklaşık yüzde 3-8 azalma gösterdiğini belirten Dr. Akkoç, söz konusu azalmanın 60 yaşından sonra daha da hızlandığını söyledi.

Kas kitlesindeki azalmanın düşme riskini ve yaralanmaya olan yatkınlığı daha da artırdığını ifade eden Dr. Akkoç, sonuçta bu durumun fonksiyonel bağımlılığa ve sakatlığa yol açabileceğini kaydetti.

65 yaş ve üzerindeki kişilerin üçte birinin, 80 yaş ve üzerindekilerin ise yarısının her yıl düştüğünü vurgulayan Akkoç, “Dünyada 60 yaş ve üzeri kişilerde yılda 8 milyondan fazla kemik kırığı meydana gelmekte ve bu sayı giderek artmaktadır. Düşme veya yaralanma, kişinin bağımsızlığı ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Yaşlılarda en alışılmış düşme, ayakta durma yüksekliğinden ya da daha alçaktan yere basitçe düşme olarak ortaya çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious