Egzersiz doğumu kolaylaştırıyor

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Anne adayının huzurlu ve sakin doğum yapması, ağrıların azalması için egzersiz öneriliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Egzersİz anne adayının daha kolay bir doğum yapması için son derece önemli. Ancak anne adaylarının, hamilelikte egzersizlere başlamadan önce mutlaka kadın hastalıkları uzmanı tarafından egzersize engel olacak bir sağlık probleminin olup olmadığı konusunda kontrolden geçmesi gerekir.

GEVŞEME EGZERSİZİ
Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Dr. Yaprak Demir, hamilelik döneminde yapılabilen ve doğuma yardımcı olabilecek egzersizler ile ilgili bilgi veriyor. Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur.

AĞRIYI AZALTMAK İÇİN
Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder.

Bunları unutmayın!
Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar için egzersiz kesinlikle sakıncalıdır. Hipertansiyon gibi tibbi problemleri olan hamileler de egzersize başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır. u Yürüyüş egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdırlar.
Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski yoktur. u Bisiklet dayanıklılığı arttırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlayacaktır. u Aerobik egzersizleri kalp ve akciğerlerii sağlam tuttuğu için önemlidir. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious