Egzersiz yapmıyoruz!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Türkiye'de obezite (şişmanlık) görülme sıklığı giderek artıyor. Her 100 kişiden yalnızca 3'ü düzenli egzersiz yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişmanlığın en önemli sebeplerinden birinin fiziksel aktivite yetersizliği olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, "Sağlığını düşünen herkes fiziksel aktivitenin önemini kavramalı ve belli aktiviteleri günlük programına dahil etmelidir" diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan; vücutta gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali olan şişmanlığın birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayarak yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Şişmanlığın fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olduğunu ve bir hastalık olarak kabul edildiğini kaydeden Buzgan, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin görülme sıklığı gittikçe artmakta, görülme yaşı düşmekte ve sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşmaktadır" diye konuştu.

Şişmanlığın en önemli sebeplerinden birinin fiziksel aktivite yetersizliği olduğunu dile getiren Buzgan, "Düzenli fiziksel aktivite, bireylerin dayanıklılık, güç ve esnekliğini arttırması yanında başta obezite olmak üzere kalp-damar hastalıkları, diyabet vebenzeri kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır." dedi.

Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin, insan sağlığına olumlu katkısı yanında sağlık harcamalarını azaltması sebebiyle de ülke ekonomisine katkı sağladığını aktaran Buzgan, Türkiye'de düzenli fiziksel aktivite yapma oranının çok düşük olduğuna dikkat çekti. 'Sağlıklı Beslenelim Kalbimizi Koruyalım' projesi sonuç raporuna göre, düzenli fiziksel egzersiz yapanların, toplum geneline oranının yüzde 3.5 olduğunu söyleyen Buzgan, "Diğer bir deyişle toplumun yüzde 96.5'i düzenli fiziksel aktivitede bulunmamaktadır. Sağlığını düşünen herkes fiziksel aktivitenin önemini kavramalı ve belli aktiviteleri günlük programına dahil etmelidir" ifadesini kullandı.

Buzgan şöyle devam etti: "Fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenmeye zemin hazırlaması yanında tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanımını ya da şiddetini azaltmak, fonksiyonel kapasiteyi arttırmak, sosyal etkileşimi ve entegrasyonu geliştirmek suretiyle özellikle gençlerde olumlu sonuçlar doğurur. Dolayısıyla ebeveynler çocuklarını düzenli fizik aktivitelere ve ilgi duydukları spor dallarına yönlendirmeleri konusunda bilinçlenmelidirler"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious