Egzoz gazının etkisi bitkilerle ölçülecek

Egzoz gazının etkisi bitkilerle ölçülecek.10917
  • Giriş : 17.05.2009 / 10:39:00

Egzoz gazlarından çıkan ağır metallerin ölçümleri için Mersin'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi ve Tarsus Belediyesi tarafından yaklaşık 3 yıl sürecek proje başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü teknik elemanlarından proje sorumlusu Dr. Ayhan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 33 bin 500 TL maddi destek verdiği projenin Tarsus ve Erdemli'de yürütüleceğini söyledi.

Proje ile egzoz gazlarından çıkan ağır metallerin çevreye ve insan sağlığına etkisinin, bitkiler üzerinde araştırılacağını anlatan Aydın, şunları söyledi:

''Bazı süs bitkiler ağır metaller ve pestisitler gibi değişik kaynaklardan gelen kirliliğin temizlenmesinde önemli rol üstlenebiliyor. Bu projede refüjlerde kullanılan bazı süs bitkilerinin ağır metallerden kaynaklanan kirliliğin izlenmesinde biyointikatör olarak kullanılması ve fioremediasyonda kullanılabilirlikleri araştırılacak. Bu bitkilerin kirlilik olan alanlarda kullanımı mümkün olacak. Bitki seçimi ve planlaması yapılırken kirletici kaynakları biriktirme ya da bu kaynaklara dayanıklılık gösterme yetenekleri de değerlendirilecek. Kirleticilerin temizlenmesinde ekonomik ve ekolojik özelliklere sahip fitoremediasyon yönteminin uygulanması ile çevre kirliliğinin azaltılması da mümkün olacak.''

Aydın, projeyi enstitü içerisinde, Tarsus'ta Yenimahalle ve eski Ankara yolu üzerindeki otogar çevresinde araçların en yoğun geçiş yaptığı bölgelerde uygulamaya koyduklarını kaydederek, araştırmaya konu olan bitkilerin özellikle Akdeniz bitki örtüsüne uygun bitkilerden seçildiğini bildirdi.

Egzoz gazlarından çıkan ağır metallerin çevreye ve insanlara etkisinin araştırılarak ağır metallerin azaltılmasına yönelik yürütülen projenin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'de ilk kez uygulamaya konulduğunu ifade eden Aydın, projeyi uygulamaktan amacın daha temiz ve sağlıklı bir çevrenin oluşturulmasına yardımcı olacağını belirtti.

-PROJE 3 YIL SÜRECEK-

Araştırmaya konu olan süs bitkilerinin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yetiştirildiğini vurgulayan Aydın, 3 yıl sürecek olan araştırma esnasında her 6 ayda bir bitkilerin dikildiği topraktan ve bitki yapraklarından numuneler alarak analizler yapılacağını ve sonuçların belirleneceğini kaydetti.

Ağır metallerin belirlenmesinde kullanılan İskenderun kauçuğu, oya, erguvan, manolya, yalancı orkide, jakaranda, zakkum ve ateş dikeni gibi 8 ayrı türden, toplam 309 bitkinin dikildiğini ifade eden Aydın, projenin bitiminde ortaya çıkan sonuç sonrasında, aynı uygulamanın yurt geneline yayılmasının da düşünüldüğünü söyledi.

Proje ortaklarından Tarsus Belediyesi Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da araçların yoğunlukla geçtiği iki ayrı güzergaha, ağır metalleri toplayan bitkiler diktiklerini belirtti.

Dikimi gerçekleştirilen bitkilerde zaman zaman yaprak numuneleri alınarak ölçümler yapılacağını ifade eden Kocamaz, şunları kaydetti:

''Geçen taşıtların egzoz aracılığı ile havaya saldıkları ağır metallerin oranı tespit edilecek. Bu proje ile egzoz muayenesinin ne derece önemli olduğu halka anlatılmış olacak. Tüm konularda olduğu gibi çevre konusunda da Tarsus belediyesi olarak böyle bir projede de yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz.''

AB Projeleri çerçevesinde güneş enerjisinden nasıl yararlanılacağı konusunda çevre sınıfı oluşturduklarını da kaydeden Kocamaz, yaklaşık 2 ay gibi kısa bir sürede 2 binin üzerinde öğrenciye eğitim verildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*