Egzoz ölçümü yaptırmayana 577 YTL ceza

Egzoz ölçümü yaptırmayana 577 YTL ceza.10917
  • Giriş : 25.03.2008 / 17:26:00

Çevre Kanunu'na göre, bu yıl egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmayanlara 577 YTL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 1.155 YTL idari para cezası uygulanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri İl Çevre Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kayseri'de Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği, bu çerçevede motorlu taşıt sahiplerinin, egzoz emisyonlarının yönetmelikle belirlenen standartlara uygunluğunu belgelemek üzere egzoz ölçümü yaptırmak zorunda olduğu belirtildi.

Sayıları sürekli artış gösteren motorlu taşıtların kentte ciddi hava kirliliğine neden olduğunun altı çizilen açıklamada, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarının azaltılmasında ölçümleri ve denetimlerin büyük önem taşıdığı vurgulandı. Mevzuat çerçevesinde motorlu taşıt sahiplerinin taşıtının cinsine, kullanılma amaç ve şekline uygun olarak ölçüm yaptırma zorunluluğu bulunduğu belirtilirken özel otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir defa, resmi otomobiller için ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir defa, diğer motorlu taşıtlar için ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir defa, trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar için on yaş sonunda yılda bir defa, Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak zorunluluğu bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, Çevre Kanunu'nu kapsamında bu yıl için egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 577 YTL, yönetmelikte belirtilen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise bin 155 YTL idari para cezası herhangi bir süre verilmeksizin öngörüldüğü duyuruldu. Kayseri'de 16 yetkili servise emisyon ölçüm yetkisi verildiği açıklanırken belirtilen periyotlarda ölçüm yaptırmayan, emisyon ölçüm ruhsatını bulundurmayan motorlu taşıt sahiplerine ceza uygulandığı kaydedildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious