Egzozdan enerji ürettiler

Egzozdan enerji ürettiler.12967
  • Giriş : 08.06.2008 / 23:50:00

Almanların geliştirdiği yeni bir teknoloji, alanında çok ses getireceğe benziyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alternatif enerji kaynaklarına olan talep gün geçtikçe daha çok artıyor. Fosil yakıtların dünya çapında iyice el yakmaya başlamasıyla artan alternatif enerji kaynağı ihtiyacı insanoğlunu kara kara düşündürüyor. İşte tam böyle bir anda Almanlar, arabanın egzozundan çıkan gazları kullanarak enerji yaratmaya çalışıyor.

Fosil yakıtların pahalanması ve global ısınmaya olan olumsuz etkisi bilim adamlarını farklı enerji kaynakları aramaya ittiği sırada Alman uzmanlar, araba egzozundan enerji üretmenin olabilirliğini hesaplıyorlardı. Uzun zamandır süren çalışmada, uzmanlar bu tür sorunları çözecek termoelektrik jeneratoru üzerinde yoğunlaştılar.

Araştırmacılara göre, otomobillerde kullanılan yakıtların neredeyse 3/2'si artık ısı olarak yok yere harcanıyor ve enerjinin %30'undan fazlası yok yere kaybediliyor. Uzmanlar, artık ısıyı tekrar yakalamakta kullanılan termoelektrik jeneratorleriyle bu soruna çözüm arıyorlar.

Bu jenerator, sıcaklık değişimini baz alıyor ve fark ne kadar büyükse o kadar iyi sonuç veriyor. Termoelektrik Sistemleri departmanı başkanı olan Dr. Harald Böttner, durumu şöyle izah ediyor: "Egzoz borularındaki sıcaklık Celsius olarak 700 dereceye ulaşabiliyor ve hatta aşabiliyor."

Araştırmacıların dikkat çektiği bir diğer nokta ise Almanya'da 50 milyona yakın aracın yolda seyir halinde olması ve ülkedeki bir aracın yolda ortalama 200 saat seyir halinde bulunması. Uzmanlara göre bu jeneratorle her bir araçtan 1 kilowatt enerji üretilse, bunu genele vurduğunuzda akıl almaz bir rakam çıkıyor.

Uzmanlar, bu teknolojiyi kullanan prototipleri çok yakında kurmaya başlayacaklarını umuyor.

CHIP

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious