'Ehl-i Beyt'ten radikal kararlar çıktı

'Ehl-i Beyt'ten radikal kararlar çıktı.12034
  • Giriş : 15.10.2008 / 14:42:00

8'inci Ehlibeyt Kurultayı'nda reform niteliğinde kararlar alındı: İbadet divan banklarında oturarak yapılacak ve ''Dede'' olarak tabir edilen inanç önderlerinin ellerinin öpülmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, 8. Ehlibeyt Kurultayı'nda reform niteliğinde kararlar alındığını belirterek, ibadetin divan banklarında oturarak yapılmasının kararlaştırıldığını ve ''Dede'' olarak tabir edilen inanç önderlerinin ellerinin öpülmeyeceğini söyledi.

Altun, Dünya Ehl-i Beyt Vakfında düzenlediği basın toplantısında, 12-14 Ekimde toplanan 8. Ehlibeyt Kurultayı'nın sonuç bildirgesini açıkladı.

Kurultaydan reform niteliğinde kararların çıktığını belirten Altun, ''Alevilik sorunu, her geçen gün büyüyerek ülke sorunu niteliğine dönüşmektedir. 80 yıldan beridir ilmi zeminden koparılmış, inançları ile ilgili bilgisizliğe itilmiş, cahil dedelerin ellerine terk edilmiş Alevi toplumu, bazı sorunlar yaşamaktadır'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının özerkleştirilerek tüm inanç kesimlerinin yer aldığı, eşit hizmet götüren bir kurum haline dönüştürülmesini isteyen Altun, cemevlerinin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Alevilikte reform dönemini başlattıklarını ifade eden Altun, Ehl-i Beyt Vakfında oluşturulan akademide yetiştirilecek yüzlerce inanç önderinin ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirileceğini söyledi.

Cemevlerinde hizmet verecek bilgi sahibi inanç önderi kapasitesine sahip ''Dedeler''in çok az sayıda olduğuna dikkati çeken Altun, ''Ehl-i kamil, dürüst olan ve sadece inançla ilgili bilgisizliği bulunan mevcut dedeleri kurstan geçirerek 'Liyakat Belgesi' verilecektir. Liyakat Belgesi olmayanlara toplum itibar etmeyecektir. Böylece suistimaller ve cehalet önlenmiş olacaktır'' diye konuştu.

Altun, cemevlerindeki ibadet hizmetlerinde yapılacak bazı değişikliklerle toplumun daha rahat ibadet yapmasının sağlanacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Saatlerce diz üstü veya yere bağdaş kurma zorluğu yüzünden çoğu insan cemevlerine gelmemektedir. 8. Ehlibeyt Kurultayı'nda normal divan banklarında oturarak yapılması kararlaştırıldı. 'Dede' olarak tabir edilen inanç önderlerinin asla eli öpülmeyecektir. Elini öptürenler dışlanacaktır. İbadete esas olan insanların diziyle değil, özüyle ibadet yapmasıdır.''

Altun, basın toplantısının ardından gazetecilere Dünya Ehl-i Beyt Vakfının yeni binasını gezdirdi. Ayrıca, semah gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*