Ehlibeyt aşkı bugün kar kış dinlemedi

Ehlibeyt aşkı bugün kar kış dinlemedi.15018
  • Giriş : 08.01.2009 / 01:40:00
  • Güncelleme : 08.01.2009 / 00:08:10

Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişinin 1369. yıldönümü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törende Filistin'de şehit edilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı, kan bağışında bulunuldu ve İsrail protesto edildi.
Kars'ta binlerce Caferi, dua ve mersiyelerle Kerbela olayını ve Hazreti Hüseyin ile şehit olan 72 arkadaşını 1369'uncu yıldönümünde anmak için bu sabah saat 06.00 sıralarında Hazreti Ali Cami önünde toplandı. Dondurucu soğuğa rağmen Caferiler, Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali'nin posterlerini taşıyarak kortej eşliğinde önce Yeni Mahalle Camii'ne ardından da Işıklı Camii'ne doğru yürüdü. Korteje eklenen gruplarla birlikte Garnizon Şehitliği'ne gelindi ve burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı
okundu, dualar edildi.

Işıklı Camii imamı Seyit Ahmet Erdem, Kerbela olayını anlatan bir konuşma yaparak, "Kerbela bir misyon, Kerbela bir felsefe, Kerbela fedakarlık ve er meydanıdır" dedi.

Kerbela'nın haksızlıklara karşı fedakar insanların gözlerini kırpmadan şehit oldukları bir okul olduğunu da belirten Erdem, "124 bin peygamberin içinde sadece bizim peygamberimizin evlatları babalarının, dedelerinin getirdiği dini, ilahi kitap olan Kur'an-ı Kerim'i yanlışların ve yanlışlıkların gölgesinden, din baronlarının elinden kurtarmak için dini sömüren ve alet eden, din üzerinden dindarları gasp eden, dindar insanları söndürmek isteyenler için sadece ve sadece Hazreti Hüseyin Kerbela'da inkılabını oluşturmuştu. İmam Hüseyin'i ve Kerbela'yı iyi tanımak lazım. İmam Hüseyin'i tanımadan insan severse, tanımadan Hüseyin derse yanlış yapar. İmam Hüseyin Kerbela'da insan için savaş vermiş, insan onurunu ve şerefini, din onurunu ve şerefini savunmak için Kerbela'ya gelmiştir. Kerbela şerefli insanların yeridir. Kerbela mücahit ve mücadeleci insanların yeridir. İmam Hüseyin'in amacı din ve insanlık içinde nifak oluşturmak değildi. İmam Hüseyin Kerbela'ya makam için ve şahsi çıkarı için gelmedi. Dinin
kurallarını ihlal edenleri deklare etmek ve iflah etmek için geldi" diye konuştu.
Deste grupları daha sonra, mersiyeler okuyarak kortej eşliğinde Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na geçti. Burada Filistin'de şehit edilenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına binlerce vatandaş katıldı. Mezarlıkta kılınan gıyabi cenaze namazı, yoğun kalabalık ve istek üzerine ikinci defa mezarlık önündeki yol üzerinde kılındı. Kadın, çocuk 7'den 70'e herkes Filistinliler için dua etti, İsrail'in katliamını kınadı. Bu arada yürüyüş boyunca mahalle sakinleri tarafından törene katılanlara
şerbet, gofret, helva ve çay ikram edildi.

Asri Mezarlık'ın önünde de deste grupları zincirlerle sırtlarına vururken, kadınlar da sine vurma olayını gerçekleştirdi. Gruplara ayrılarak zincirlerle sırtlarını döven erkeklere çocuklar da katıldı. Törene katılan kadın ve erkekler daha sonra yakınlarının mezarlarını ziyaret etti.

Törene katılan Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Müslümanların arasına nifak tohumlarının ekildiğine dikkat çekerek, "Birlik ve beraberliğimizi bozmamamız gerek. İnanıyorum ki iman ve inananlar kazanacaktır, kardeşler kazanacaktır. Hepinizi bu mübarek günde, bu kutsal günde, bu şahadet gününde saygıyla anıyorum" diye konuştu.

Anma törenlerine; Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Tüzen, MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, MHP belediye başkan adayı Settar Kaya, DP belediye başkanı adayı Metin Özat da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*