Ehliyet alana alkol yasak!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Almanya, yeni ehliyet alanlara iki yıl boyunca alkollü araba kullanma yasağı uygulamasına geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Federal Ulaştırma Bakanlığı'nın basın sözcüsünün basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun yeni yasayı yakın bir zamanda görüşeceğini bildirdi. Uygulama, yeni ehliyet alanlarda kaza oranının daha yüksek olması dolayısıyla yürürlüğe konmak isteniyor. İstatistiki verilere göre geçen sene alkollü araba kullanarak kaza yapanların sayısı 53 bin 394 iken, bu yıl bu sayı 55 bin 991'e çıktı. Schleswig Holstein Eyaleti Ulaştırma Bakanı Dietrich Austermann, yeni ehliyet alan gençlerin alkollü olarak kaza yaptıklarını hatırlatarak, "Gençler, ölümle sonuçlanan kazaların üçte birinde yer alıyor. Bu çok üzücü bir tablo." dedi.

Hükümetin bu konudaki hassasiyetinden son derece memnun kalanlar arasında Alman Otomobil Derneği (ADAC) ve Alman Emniyetli Trafik Konseyi (DVR) de yer alıyor. İki kurum yıllardır tüm ehliyet sahiplerinin araba kullanırken hiç alkol içmemeleri için büyük çaba göstermişti. Federal Almanya Uyuşturucu Maddeler Sorumlusu Sabine Batzing de (SPD) de hedeflenen yeni yasadan memnun kaldığını dile getirerek, Mecklenburg Vorpommern Eyaleti Ekonomi Bakanı Otto Ebnet da hükümetin bu konudaki adımlarını takdirle karşıladı. Ebnet, "Bana göre zaten tüm sürücülere içki yasaklanmalı. Sürücü şunu kendine sormalı: Ya içki, ya da araba! Çünkü ikisi aynı anda olmaz." dedi.

Hükümetin planladığı yeni yasayı eleştirenler de var. Yeni yasanın yanlış anlaşılmalara yol açabileceğini söyleyen Alman Otomobil Kulübü'nden (AvD) Bastion Roet, "Gençler bu yasadan yola çıkarak şöyle düşünebilirler: İki yıl boyunca içkili araba kullanmak yasak. Ancak acemilik süresi bittikten sonra içkili araba kullanabiliriz." şeklinde konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious