Ehliyet sınav sonuçları ardından direksiyon sınavı tarihleri 2013

Ehliyet sınav sonuçları ardından direksiyon sınavı tarihleri 2013.15165
25.04.2013 / 08:51:49

Ehliyet sınavından geçen sürücü adayları şimdi de direksiyon sınavına girecek. Sınav haftasonu yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ehliyet sınav sonuçlarından başarılı not alanlar haftasonu direksiyon sınavına girecek. Bu haftasonunda gerçekleştirilecek sınav için sürücü kurslarına başvurmanız gerekiyor. Öte yandan Radikal Gazetesi'nin haberine göre Alkollü ve ehliyetsiz sürücü asayiş kontrolü yapan ekiplerden kaçtı. 30 dakika süren kovalamacanın ardından araç bir polis aracına da çarptıktan sonra durdurulabildi.

Olay saat 03:00 sıralarında Sancaktepe Meclis Mahallesi Eski Ankara Caddesi üzerinde meydana geldi. Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri rutin asayiş kontrolü yaparken 34 MAB 68 plakalı araçtan şüphelenerek durdurmak istedi.

Polisin dur ihtarına uymayan araç sürücüsü Hamza Asaf Baytar (24) hızla polis ekiplerinin yanından kaçtı. Aracın peşine düşen ekipler, şüpheli aracın plakasını diğer ekiplere aktardı ve aracın kaçış yönüne doğru önlemler alındı. Yaklaşık 30 dakika süren kovalamacada şüpheli araç bir polis otosuna çarptı ardından ise Kartal TEM bağlantı yolunda ekipler tarafından aracın önü kesildi. Ekipleri araç sürücüsü Baytar ve arkadaşı Rıza Başrol'u (26) etkisiz hale getirdi.

Kaza esnasında başından yaralanan sürücü Baytar'a ilk müdahaleyi ise yine kaçtığı polisler tarafından yapıldı. Yapılan incelemede sürücünün ehliyetinin olmadığı ve alkollü olduğu belirlendi. Baytar'ın kullandığı aracın da bir akrabasına ait olduğu, ondan habersiz aldığı ortaya çıktı. Şüpheli Baytar polisten neden kaçtığı sorusuna "Alkollü olduğum için kaçtım" yanıtını verdi. Baytar ve arkadaşı Başrol ifadeler alınmak üzere Sancaktepe Polis Merkezi'ne götürüldü. 

Bu arada Posta'da çıkan bir habere göre ise Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde, motosikletin direksiyon hakimiyetini kaybedip beton direğe çarpması sonucu 2 kişi yaralandı.

Kaza, saat 18.00 sıralarında, Ergenekon Mahallesi Aziziye Caddesi üzerinde meydana geldi.

Ehliyeti bulunmayan Ezgi Başkaptan (16) yönetimindeki plakası belirlenemeyen motosiklet, direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu yol kenarında bulunan beton direğine çarptı. Kazada sürücü Ezgi Başkaptan ve arkadaşı Anıl Yağız Yiğit (12) yaralandı. Kazayı görenler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen 112 acil yardım ekipleri tarafından ilk müdahalesinin ardından Turgutlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Öte yandan Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme ile birlikte artık adli sicil kayıtları internetten sorgulanabilecek. Yeni düzenleme ile gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak internet üzerinden görebilecek.

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği'nde bir takım düzenlemeler yaptı. Düzenleme ile adlî sicil bilgileri merkezî adlî sicilde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nce, mahallî adlî sicillerde cumhuriyet başsavcılıklarınca, kaymakamlıklarca, yurt dışında elçilik ve konsolosluklarca verilecek.

Arşiv kayıtları yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla 15 yıl geçmesiyle Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nce silinecek. Kayıtlar, yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın 30 yıl, diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle silinecek. Ayrıca, fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması hâlinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın, kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi hâlinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*