Ehliyetsiz köylüye köprüden geçme cezası

Ehliyetsiz köylüye köprüden geçme cezası.20756
  • Giriş : 14.12.2008 / 15:41:00

Ehliyetsiz kişiye, en son yaklaşık 20 yıl önce gittiği İstanbul'da, 8 yıl önce traktörüyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ücret ödemeden geçtiği gerekçesiyle ceza uygulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yaşayan ehliyetsiz kişiye, en son yaklaşık 20 yıl önce gittiğini öne sürdüğü İstanbul'da, 8 yıl önce traktörüyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ücret ödemeden geçtiği gerekçesiyle ceza uygulandı.

Edinilen bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 17. Bölge Müdürlüğü, Karamürsel ilçe merkezine 20 kilometre uzaktaki Avcıköy köyünde oturan Recep Saraçoğlu'na (77), ''Otoyol ve Boğaziçi köprülerinden ücret ödemeden geçiş yaptığı'' gerekçesiyle 10 YTL'lik cezalı fatura gönderdi.
Geçiş ücreti ve ücretin 10 katı idari para cezası uygulandığı tebliğ edilen faturada, geçiş ücretinin 0.90 YTL, ceza dahil ödemesi gereken ücretin 10 YTL olduğu bildirildi.

Saraçoğlu, AA muhabirine, ceza makbuzuna göre, 16 Şubat 2000'de İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü OGS gişesinden ''kaçak'' geçtiğini belirterek, yaklaşık 20 yıldır İstanbul'a gitmediğini, gittiği dönemlerde de traktörünün olmadığını öne sürdü.

Ceza makbuzunun 10 ay önce sattıkları 41 K 2108 plakalı traktör için düzenlendiğini bildiren Saraçoğlu, ''Traktörü oğullarım kullanıyordu. Ancak ne ben ne de oğullarım traktörle İstanbul'a hiç gitmedik'' dedi.

''Ceza katlanır'', ''yargı süreci başlar'' endişesiyle Kurban Bayramı öncesi Karamürsel postanesine ödeme yaptığını belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:

''Ehliyetim yok, İstanbul'a da hiç traktörle gitmedim. Şeker hastalığım nedeniyle yıllardır gözlerim iyi görmüyor, köyden de pek dışarı çıkmıyorum. Hayatı boyunca faturalarını günü geçmeden ödeyen, köprü geçiş ücretine tenezzül etmeyecek birine böyle bir ceza kesilmesine anlam veremedim. Aklıma geldikçe gülüyorum.''

Saraçoğlu, Sulh Ceza Mahkemesine itiraz etme hakkının bulunduğunu ancak itiraz için ceza tutarından daha fazla masraf yapacağı düşüncesiyle itirazda bulunmayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*