Ehliyetsiz kurban kesimine 657 YTL ceza

  • Giriş : 04.12.2007 / 13:53:00
  • Güncelleme : 04.12.2007 / 14:15:45

Osmaniye'de Kurban Bayramı'nda ehliyetsiz kurban kesimi yapanlara 657 YTL, komisyonun belirlediği yerlerde kurbanını kesmeyenlere ise 67 YTL ceza kesilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurban Hizmetleri Komisyonu Müftülük toplantı salonunda, Vali Yardımcısı ve Komisyon Başkanı Yüksel Ünal başkanlığında toplandı.

Komisyon kurban kesim yerlerini belirlerken, Saimbeyli İlköğretim Okulu yanı, Salıpazarı ve Belediye Mezbahası ile İşleroğlu Et Kombinesi olarak açıklandı.

Kurban kesim ücretleri de küçükbaş hayvan kesimi ve parçalanması 20, büyükbaş hayvan kesimi 75 ve küçükbaş hayvan kesimi için ise 5 YTL olarak belirlendi.

Komisyon kararına göre belirlenen merkezlerin dışında caddelerde ve refüjlerde kurban kesmenin yasak olduğu buna riayet etmeyenlere 67 YTL para cezası verileceği bildirildi.

Bu arada kurban kesimi konusunda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nce "Kesim Elamanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları" açılacak.

Kurbanlarını bizzat keseceklerin veya kurban kesim elemanı olarak görev almak isteyenlerin bu kurslara katılarak eğitildikten sonra "Kurs Bitirme Belgesi" almaları ve kasap-kasap yardımcılığı ehliyeti tespit edilmiş olanlar kesim yapabilecek.

Kurban Hizmetleri Komisyonu alınan diğer kararlar ise şöyle: "Kurban kesim yerleri dışında kendi bahçesi ve özel mülkünde kurbanlarını kendi imkânlarıyla kesmek isteyenler, dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uyarak, kurban atıkları sızdırmaz poşetlere koyarak, belediye çöp konteynırına bırakacaklar. Kurban kesimi mahallerindeki altyapı, araç gereç ve yardımcı personel belediye tarafından temin edilecek. Kurban kesim yerlerinde ihtiyacı karşılayacak kadar kasap ve kasap yardımcısı, birer veteriner ve din görevlisi bulunacak"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious