Ehud Olmerd teröre doymadı!

Ehud Olmerd teröre doymadı!.9755
  • Giriş : 03.03.2008 / 18:52:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail ordusunun Gazze'deki operasyonun "bir seferlik olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert, İsrail parlamentosunun (Knesset) Savunma ve Dışişleri Komisyonunda yaptığı açıklamada, Hamas'a yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek, "Hava ve kara operasyonları, özel operasyonlar, her şey mümkün. Her şey, ne yapacağımıza, nasıl yapacağımıza, ne zaman yapacağımız konusundaki değerlendirmelerimize bağlı. Hamas da bunu hissedecek. Amaçlarımıza göre hareket edeceğiz" dedi.

Olmert, hedefin Kassam roketlerinin fırlatılmasını azaltmak ve Hamas'ı zayıflatmak olduğunun da altını çizdi.

Batı Şeria'daki Filistin Yönetimiyle görüşmelerin sürdürülmesinden yana olduğunu da vurgulayan Olmert, Filistin Yönetiminin görüşmeleri askıya aldığını açıklamasına rağmen, görüşmelerin sürdürüleceğini ifade etti. Olmert, resmi görüşmeler sekteye uğrarsa "Batı Şeria'nın da Gazze'ye dönebileceğini" öne sürdü.

Olmert'in, Orta Doğu'ya resmi bir ziyarete başlayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a da yarın akşamki görüşmesinde, "İsrail'in, Hamas'a ve diğer Filistinli militan gruplara karşı Gazze Şeridi'nde serbestçe hareket hakkına sahip olduğunu" söyleyeceği belirtiliyor. Olmert'in, ayrıca İsrail'in Filistin Yönetimindeki ılımlı unsurlarla görüşmelerin devamından yana olduğunu da aktaracağı kaydediliyor.

Bu arada İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Avrupa Birliğinin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştü. Barak görüşme öncesi, Hamas'ın son operasyonlarla ağır darbe yediğini belirtti, İsrail ordusunun operasyonlarının devam edeceğini kaydetti.

Barak, "Benim görevim, İsrail vatandaşlarının barış ve güvenlik içinde yaşamasını temin etmektir ve yapacağım budur" diye konuştu.

Solana da Orta Doğu barış sürecinin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious