Ehud Olmert, Abbas'la görüştü

Ehud Olmert, Abbas'la görüştü.13086
  • Giriş : 06.08.2008 / 14:29:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, taraflar arasında müzakerelerin devamı çerçevesinde bir araya geldiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kudüs'teki görüşme, Olmert'in partisinin önümüzdeki ay yapılacak seçimlerinde başkanlığa yeniden aday olmayacağı yolundaki açıklamalarının ardından yapılıyor.

İsrail Başbakanlığından bir yetkili, görüşmeden önce, "Hükümet görevini sürdürmeli, her şeyin durmasını bekleyemezsiniz" dedi.
İki liderin periyodik olarak toplantılar yapmalarının geçen Kasım ayında ABD'nin Annapolis kentinde yapılan zirvede kararlaştırıldığını hatırlatan yetkili, sürecin devam ettiğini söyledi.

Olmert ve Abbas, en son geçen ay ortalarında Paris'teki bir toplantıda buluşmuşlar ve Olmert, iyi niyet jesti olarak, bazı Filistinli tutukluların daha serbest bırakılacağı taahhüdünde bulunmuş, ancak sayı vermemişti.

Bu konunun bugünkü görüşmede de gündeme gelmesi bekleniyor. Olmert ve Abbas'ın bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği konusunda da değerlendirmeler yapmaları bekleniyor.

Kudüs'te bir yetkili, İsrail'deki siyasi gelişmelere rağmen, iki tarafin çeşitli konularda oluşturduğu heyetlerin görüşmelerini sürdürdüğüne dikkati çekti. İsrailli görüşme heyetinin başkanı olan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birlikte, Filistin heyeti başkanı Ahmed Kurey ile bir araya gelmişti.

Abbas, Olmert'in açıklamaları öncesinde de geçen ay ziyaret ettiği Tunus'ta yaptığı açıklamada, daha önce Annapolis'te hedeflendiği gibi, bu yıl sonuna kadar bir barış anlaşmasına varılabileceği düşüncesinde olmadığını söylemişti.

İsrail ve Filistin tarafına, bu yıl sonuna kadar Filistin devletinin kurulmasına imkan verecek bir anlaşma için baskı yapan Rice'ın da önümüzdeki iki hafta içinde yeniden bölgeyi ziyaret etmesinin beklendiği ve Olmert'in görevini bırakacağı yolundaki açıklamalara rağmen tarafların görüşmelere devam etmelerini istediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*