Ehud Olmert, 'Ilımlı Filistin hükümetiyle görüşebiliriz'

  • Giriş : 18.06.2007 / 09:47:00
  • Güncelleme : 18.06.2007 / 10:11:39

Olmert, barış için yeniden görüşmelere başlanmasını sağlayabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin'de ılımlı bir hükümetin göreve gelmesinin, barış için yeniden görüşmelere başlanmasını sağlayabileceğini söyledi.

Filistin'deki krizi görüşmek üzere dün ABD'ye gelen Olmert, New York'ta önde gelen Yahudi kuruluşlarının başkanlarına verdiği konferansta, ''Bizimle Filistinliler arasında daimi bir anlaşmanın temelini oluşturması amacıyla, (Filistin Devlet Başkanı) Mahmud Abbas ile görüşmeye hazırız'' dedi.

Olmert, henüz çare bulunamayan küçük sorunları çözmek ve daha büyük sorunlar için çözüm aramak amacıyla Abbas ile yeniden düzenli olarak görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı, üç gün sürecek temasları için geldiği ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de bir araya geldi. Görüşmede ağırlık olarak Orta Doğu'daki insani durum ele alındı.

Ban, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde durumun kötüye gittiğini ve bölgedeki durumun çok endişe verici olduğunu söyledi.

Olmert'in yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, İsrail Başbakanı görüşmede, ''Batı Şeria'da ciddi bir hükümet olursa, İsrail ciddi bir ortak olacaktır'' dedi.

İsrail Başbakanı Olmert'in bugün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile, yarın da Başkan George Bush ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious