Ehud Olmert yargılanabilir!

Ehud Olmert yargılanabilir!.8544
  • Giriş : 01.03.2009 / 23:37:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e, hakkındaki suçlamalardan biri nedeniyle yargı önüne çıkma olasılığı göründü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz, ABD'li işadamı ve finansör Morris Moşe Talansky'nin adının karıştığı para zarfları olayında, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma ve yasadışı çıkarlar sağlama suçlarından kendisine dava açılmasını düşündüğü yolunda, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i bilgilendirdi.

Mazuz, suçlamalar arasında rüşveti saymadı, yine de Olmert'e dava açılıp açılmayacağıyla ilgili kesin kararın ilerki günlerde Olmert'in dinleneceği bir duruşmadan sonra verileceğini söyledi.

Mazuz, aynı zamanda, Olmert'e, eski özel kalemi Şula Zaken'in de yargılanabileceğini bildirdi.

Eğer Mazuz dava açma yoluna giderse, Olmert, hakkında dava açılan ilk başbakan olacak.

İsrail kamuoyunda Talansky olayı olarak bilinen iddialarda, Amerikalı işadamı Morris Talansky'nin, Olmert'e zarf içinde doğrudan veya dolaylı yollardan seçim kampanyaları için nakit para verdiği öne sürülüyordu. Polis, Olmert'in 1993'te, Kudüs Belediye Başkanlığı için yarıştığı dönemden başlayarak, İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu döneme değin yüzbinlerce dolar para aldığından kuşkulanıyor.

Olmert, hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak polise en son önceki gün ifade vermişti. Olmert, polise tam 16 kez ifade vermiş ve cuma günkünün son ifade olabileceği kaydedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*