Ek ders protestosuna karşı MEB hamlesi

Ek ders protestosuna karşı MEB hamlesi.20448
  • Giriş : 18.12.2007 / 10:31:00

Eğitim-Sen'e bağlı öğretmenler bugün ek ders ücretlerinin kesilmesini protesto edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise, ek ders ücretinden yararlanılamadığı gerekçesiyle sevk alarak, eğitim ve öğretimi aksatanlar hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi.

MEB, Bakanlık Müsteşar Vekili Mehmet Temel imzasıyla 81 ile gönderilmek üzere "Eğitim ve Öğretimin Aksatılmaması" konulu bir genelge yayımladı.

Genelgede, bazı basın ve yayın organlarından öğretmenlerin, dini bayramlarda ek ders ücretinden yararlanamadıkları gerekçesiyle bugün toplu sevk alarak derslere girmemek suretiyle eğitim ve öğretimin aksatılacağı duyumlarının alındığı belirtildi.

Bakanlık kadrolarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenebilmesinin, ilgili Kanun ve diğer düzenlemeler gereğince ders görevinin fiilen yapılmış olması veya yapılmış sayılmasına bağlı bulunduğu ifade edildi.

Genelgede, "Bu nedenle, nasıl ki izinli ve raporlu olunan günlerde ders görevi fiilen yapılmadığı için ek ders ücreti ödenmesi söz konusu değilse, dini bayram günlerinin de tatil olması nedeniyle ders görevinin fiilen yapılması söz konusu olmadığından bu günler için de ders ücreti ödenmesi mümkün olamamaktadır" denildi.

Genelgede ayrıca, "Zira, bu bayram günlerinde resmi bayram günlerinde olduğu gibi herhangi bir resmi tören uygulaması olmadığından, öğretmenlerin okula gelmeleri gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu uygulama yeni olmayıp ülke kaynaklarının verimli kullanılması da gözetilerek geçmişte de dini bayramlarda öğretmenlerimize ek ders ücreti ödenmemiştir" ifadesine yer verildi.

"İyi niyetli bir yaklaşım olamaz"

Genelgede, öğretmenlerin, eğitim ve öğretimin devam ettiği bir günde hasta olmadıkları halde hasta sevk belgesi alacaklarına ihtimal verilmediği belirtilerek, "Buna rağmen, önceden ilan edilmiş toplu bireyleme katılmak amacıyla hasta sevk belgesi alarak derslerin boş geçmesi pahasına eğitim kurumlarından ayrılmalarının iyi niyetli bir yaklaşımolarak değerlendirilmesi düşünülemez" denildi.

Bakanlık, hasta sevk belgesi alan öğretmenlerin sevk belgelerinin il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul yönetimleri tarafından sağlık kuruluşlarında işlem görüp görmediğinin titizlikle takip edilerek, eğitim ve öğretimi aksatanlar hakkında yasal işlem yapılacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious