Ek ders ücretleri için yüründü

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

MEB'in "ek dersler ve yönetici atamaları" ile ilgili yaptığı düzenlemeleri protesto eden Eğitim-Sen üye yaklaşık 2 bin kişi eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yıllar süren mücadeleler sonucu kazandıkları hakları ellerinden almak istediğini iddia etti.

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek ders ücreteleri ve yönetici atamaları konusunda yaptığı düzenlemeyle ilgili protesto gösterisi yapmak için Ayasofya Meydanı'nda bir araya geldi. İstanbul'un değişik şubelerinden gelen eğitimcilerin katılımıyla sayıları 2 bine ulaşan eylemciler daha sonra Yerebatan Caddesi üzerinden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürümek istedi. Emniyet yetkilileri kalabalık grubun, yolu trafiğe kapatacağını belirterek önce yürüyüşe izin vermedi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından grubun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşüne izin verildi. "Örgütlü Toplum, Demokratik Türkiye, Yaşasın Parasız Bilimsel Demokratik Eğitim Mücadelemiz" yazılı pankartlar açan grup, yürüyüş sırasında sık sık "Öğretmen düşmanı Bakan İstifa" şeklinde sloganlar attı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen eylemciler burada bir süre oturma eylemi yaparak protesto gösterilerini sürdürdü.

Eğitimciler adına bir açıklama yapan Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Nizamettin Aktepe, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Ek Dersler ve Yönetici Atamaları" ile ilgili yaptığı düzenlemelerin yeni haksızlıklar ve eşitsizlikler ortaya çıkardığını savundu. Aktepe, ek derslere yönelik kararname ile öğretmenlerin hasta sevki aldıklarında ya da raporlu olduklarında o günkü ders saati sayısına hazırlık ücetide eklenerek maaşlarından para kesileceğini, bunun da öğretmenleri mağdur edeceğini söyledi.

Yönetici Atama Yönetmeliğinin de AK Parti'nin kadrolaşma konusunda ne kadar gözü kara olduğunun göstergesi olduğunu ileri süren Aktepe, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarının gölgesinde onbinlerce yöneticinin atamasının oldu-bittiye getirilmek istendiğini iddia etti.

Eğitim-Sen'in eylemine katılan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul'da bu gün binlerce okulda eğitim hizmetinin verilmediğini ve eğitimcilerin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e "İstediğinizi yapamazsınız biz varız" mesajı verdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e "eğitim düşmanı" tanımlamasını yapan Tombul, yıllar süren mücadeleler sonrasında kazanılan hakların geri alınmak istendiğini savundu.

Konuşmaların ardından caddeyi tamamen trafiğe kapatan eylemciler, sloganlar ve alkışlarla olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu arada Türk Eğitim Sen'e bağlı yaklaşık 200 kişilik bir grup eğitimci de Eğitim-Sen'in eylemi öncesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı. Türk Eğitim-Sen İstanbul Şube Başkanı Hanefi Bostan yaptığı açıklamada ek ders ücretlerinin kesilmesiyle eğitim çalışanlarının tamamen yok edilmek istendiğini, yapılan yönetici atamalarının da insan haklarına ve hukuka aykırı olduğunu savundu. Hanefi Bostan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i istifaya davet ederken, eğitim çalışanlarının sandıkta hükümetten hesap soracağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious