Eker, Yeni Zelanda büyükelçisini kabul etti

Eker, Yeni Zelanda büyükelçisini kabul etti.11211
  • Giriş : 24.06.2008 / 20:43:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Hamish Cooper ile Gıda Güvenliği İdaresi Pazar Direktörü Tony Zohrab'ı makamında kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşme sırasında iki ülke arasında bitki sağlığı önlemleri konusunda da bir anlaşma imzalandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu görüşme sırasında Bakan Eker, tarımın Türkiye ile Yeni Zelanda arasında işbirliği yapılabilecek potansiyel alanlardan biri olduğunu ve Türkiye'nin tarımdaki avantajları ile Yeni Zelanda'nın tarımdaki gelişmişliğinin birleştirilerek bir sinerji oluşturulabileceğini kaydetti.

Büyükelçi Hamish Cooper da Yeni Zelanda olarak Türkiye ile ilişki ve dostluğa önem verdiğini belirtti ve her alanda işbirliğine açık olduklarını bildirdi. Türkiye'nin AB'ye üyeliğine de tam destek verdiklerini ifade eden Cooper, hükümetler arasında yapılan bu tür anlaşmaların ortaklıkları ve işbirliğini geliştirmedeki önemini anlattı.

Görüşmenin ardından Türkiye ile Yeni Zelanda arasında bitki sağlığı ve önlemleri konusunda bir anlaşma imzalandı. Anlaşmayı Türkiye adına Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, Yeni Zelanda adına da Gıda Güvenliği İdaresi Pazar Direktörü Tony Zohrab imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious