Eker: En iyi adayı TBMM seçer

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ankara'daki Cumhuriyet Mitingi'ne katılımın normal bulduğunu ve bütün siyasi partilerinde bu mitinge destek verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Eker, Cumhurbaşkanı'nın kim olacağını bilmediğini, aynı zamanda merak ta etmediğini belirterek, “TBMM en iyisini seçecektir” diye konuştu.

Diyarbakır'a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diktepe Köyü'nde yaşamını yitiren Şeyh Abdulhadi Tarhan'ın taziyesine gitti. Burada, şeyhin yakınlarına Kürtçe başsağlığı dileyen ve sohbet eden Bakan Eker, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Küresel ısınma nedeniyle Türkiye için şu anda küresel kuraklık riskinin bulunmadığını anlatan Eker, “Topraktaki bitkiler şu anda topraktaki nem nedeniyle yaşamlarını sürdürüyor. Kurüsel ısınmanın sonuçlarının nasıl ve ne zaman ortaya çıkacağını bilmek zor. Bu uzun yılların getirdiği bir süreçtir. Ama biz tedbirlerimizi aldık ve acil eylem planını devreye koyduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in rejmin tehlikede olduğuna dair değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine Bakan Eker, “Hükümetin görüşünü sayın Başbakan açakladı. Onun üzerine bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda rejim tehlikesi olduğu kanaatinde değilim” dedi. Cumhuriyet Mitingi'nde atılan sloganları tek tek değerlendirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Eker şöyle konuştu:

“Mitingin yapılması ve hiç bir olayın yaşanmaması demokratik ülkede demokrasinin kurum ve kuruluşları ile işlediğini göstermektedir. Miting için günler öncesi çalışma yapıldı. Başta ana muhalefet partisi olmak üzere bir çok parti destek verdi. Toplanan kalabalık sayı bakımından normaldir. Eğer demlokrasiden bahsediyorsak Türkiye'de 2 yıl önce seçim yapıldı ve sandıkta AKP oyların yüzde 42'sini aldı. AKP'ye destek verilip- verilmediğinin ölçüsü sandıktır ve sandıktan çıkan sonuca herkes saygı duymalıdır. Bizi eleştiren DSP'nin aldığı oy ise yüzde 2 çıktı. Mitingi AKP'ye karşı yapılmış olarak değerlendirmek doğru ve şık değil. Halk herkesi dinler ve son sözünü sandıkta söyler.”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, AKP'nin Türkiye'yi yönetirken siyasi misyonunda, siyasi felsefesinde duygusal ve reaksiyonel davranmadığını, kimse ile inatlaşmaya girmediğini söyledi. Eker, “AKP her zaman sağduyu ve ortak aklın ürünü olan politikalar oluşturmuştur. Bunlarır karar haline getirmiştir. Türk milletinin ortak arzusunu dile getirmiştir” dedi.

Bakan Eker, ‘Cumhurbaşkanının kim olacağını merak ediyor musunuz?' sorusuna ise, “Hayır merak etmiyorum. Ama kim olduğunu da bilmiyorum. Günü geldiğinde aday ortaya çıkar. TBMM'in iyisini seçer” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious