Eker: 'Gül, mükemmel bir aday'

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Mehdi Eker, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı için mükemmel bir aday olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eker; CHP'nin ‘muhalefet yapmış olmak' için muhalif olduğunu, cumhurbaşkanlığı için 367 ısrarının da yersiz olduğunu söyledi. Eker, Gül'ün eşinin türbanlı olmasının da gerilime yol açmayacağını savundu.


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) organizasyonu ile düzenlenen Mersin 2'nci Tarım ve Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı'na Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yanı sıra KKTC Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, Mersin Vali Hüseyin Aksoy, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, MTSO Başkanı Kadri Şaman ile çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Bakan Eker, hükümet olarak Türkiye'de tarımının daha modern, verimli, yüksek kalitede ve işletmelerin rekabet gücünün daha yüksek düzeye çıkması için çaba harcadıklarını söyledi. Eker, son 2 yılda ‘Tarımın Değişim ve Dönüşümü' adı altında 10 projeyi hayata geçirdiklerini de kaydetti.

GÜL'ÜN EŞİNİN TÜRBANLI OLMASI GERİLİM YARATMAZ

Konuşmaların ardından Bakan Eker, fuarın açılışını yapıp standları gezdi, muz ve çilek yedi. Gezi sırasında soruları da yanıtlayan Eker, CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda 367 ısrarının hatırlatılması üzerine, “O CHP'nin kendi tutumudur, ama Anayasa başka bir şey söylüyor. Anayasa toplantı yeter sayısının, karar sayısının ne olduğunu net bir şekilde söylüyor. Onlar günlük politika. Muhalefet yapmış olmak için yapıyor. Onları ciddiye almıyoruz. Türkiye'de demokrasi var. Türk milleti, siyasi demokratik olgunluğa ulaşmıştır. Onlar gündelik siyaset ve gündelik muhalefet. Adayımız belirlendi. Çok güzel, çok mükemmel bir aday, biz AKP grubu olarak, tüm milletvekillerimizle en yüksek düzeyde bir mutabakatla sayın Gül’ü Cumhurbaşkanı olarak seçeceğiz. Türkiye için çok güzel” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın cumhurbaşkanlığı için Başbakan Tayyip Erdoğan’a ‘Ya sen ol ya ben ya da Gül olsun’ baskısı iddiaları üzerine Eker, “Onlar dedikodu. Kim yanındaydı? Onların hangisinin ağzından duydunuz bunları. Yok öyle bir şey bunlar dedikodu. Dedikodularla iş yapmayın gerçekler var” diye konuştu. Eker, cumhurbaşkanlığı seçilmesi durumunda Gül’ün eşi Hayrünisa Gül'ün türbanlı olmasının gerilime neden olmayacağına inandığını kaydetti.

Bakar Eker, açılış sonrası karayoluyla Adana’ya geçip, buradan da uçakla Ankara'ya gitti. 28 Nisan'a kadar açık kalacak fuara, yerli ve yabancı 350 firmanın katılması, ziyaretçi sayısının da 100 bini aşması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious