Eker: Her türlü tedbiri aldık

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kuş gribi ile ilgili her türlü tedbiri aldıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Helikopterle Batman'dan Gercüş ilçesine gelen Bakan Eker, Gercüş Kaymakamlığına vekalet eden Hasankeyf Kaymakamı Osman Varol'u ziyaretinde yaptığı açıklamada, kuş gribinin tüm dünyada görülebilecek bir hastalık olduğunu söyledi.

Kuş gribinin geçtiğimiz günlerde İngiltere'de ve geçen yıl da Türkiye'de 54 ilde görüldüğünü belirten Eker, “ Her türlü tedbirimizi aldık. Şu an hastanelerde tedavi gören 4 kişi de tedbir amaçlı olarak tutuluyor” dedi.

Eker, özellikle bu tür olaylarda toplumun bilinçli, kadın ve çocukların da çok dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Şu anda sadece bir köyde kuş gribi vakasına rastlanmıştır. Diğer köylerde kuş gribi yok. Ancak 21 gün karantina sürecek. Şu anda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kuş gribinin 7-8 türü var. Burada çıkan gribin türünün kesin olarak belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Kuşların kendi arasındaki bir virüs de olabilir. Hastalık yapma riski yüksek olan bir türü de olabilir. En kötü senaryoya göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Vatandaşlarımızın uyarılara mutlaka dikkat etmesi lazım. Açıkta kanatlı hayvan kesimi yasak. Buna uyulması lazım. Olayı olduğundan fazla abartmamamız lazım. Geçen yıl kuş gribi konusunda başarılı bir mücadele verdik. 3 kilometrelik alanda ne kadar kanatlı hayvan varsa itlaf ediliyor. Karantina uygulandığı yerlerde kanatlı hayvanların giriş çıkışı yasak.”

“GEREKLİ HER ŞEY YAPILIYOR”

Daha sonra karayoluyla Boğazköy köyüne geçen Bakan Eker, burada vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Eker, şöyle konuştu:

“Karantinaya uyulursa ne mala ne de cana bir şey gelmez. Hastanedeki çocuklar için gerekli her şey yapılıyor. İnşallah münferit bir olay olur. Herkes, ilgili tüm kurumlar, her türlü tedbiri almış durumda. Biz tedbirlerimizi en kötü ihtimale göre alıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek. Şu anda Türkiye'nin başka hiçbir yerinde kuş gribi vakası yok, böyle bir ihbar da yok. Hayvanları itlaf edilen vatandaşların paraları ödenecek.”

Bakan Eker, köy dönüşünde yol üzerinde bulunan Yüceköy köyünde bir süre önce vefat eden Kumru Gündüz adlı kişi için kurulan taziye çadırını ziyaret ederek, baş sağlığı dileğinde bulundu.

Bakan Eker, daha sonra Gercüş Belediye Başkanı Esat Üner'i makamında ziyaret ederek, bir süre basına kapalı görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious