Eker: Kuş gribine hazırlanıyoruz

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sonbaharda olası kuş gribi riskine karşı hazırlık yaptıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Eker, "Dünya Bankası'yla birlikte bir proje hazırladık. Proje kapsamında mücadele ile ilgili saha araştırma ve tedbirlerini yapıyoruz. En kötü ihtimale karşı tedbirlerimizi alıyoruz. Sonbahar'daki grip ihtimaline karşı çalışıyoruz'' dedi.

Diyarbakır'da Çocuk Hastanesi'nin açılışına katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye'de her an kuş gribi vakalarına rastlanacakmış gibi çalışmalar sürdürdüklerini dile getirdi. Bakan Eker, kuş gribi riskine karşı baştan beri çalışmaların sürdürdüklerini söyledi.Hükümetin çalışmalarına değinen Eker, Diyarbakır'a sadece istihdam yaratma, işsizlikle mücadele kapsamında değil getirilen hizmetler bakımından çok önemli gelişmeler kaydedildiğini ifade etti.

Eker konuşmasına şöyle devam etti: "3 Kasım 2002 tarihinde Diyarbakır'ın 2 bin tane yerleşim ünitesinin, yani köy ve mezranın 860 tanesinde içme suyu yoktu. Son 2 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla bunlardan 805 tanesinin suları evlerinden akar hale getirildi. Bu arada içme suyu yetersiz olan üniteler de var. Bunlar da yapıldı. Bir başka nokta, köy yolları meselesi 6 bin küsur kilometrelik yol ağı var. Bunun sadece 160 kilometresi asfalt. Bunlara da biz el attık ve bu sene başlattığımız KÖYDES projesi ile Diyarbakır 81 vilayet içerisinde en yüksek düzeyde ödemeyi almış şehirdir. 58 trilyon ile Diyarbakır Türkiye'deki 81 vilayet içerisinde birinci, il özel idarelerinden sağlanan imkanlarla da 180 küsür trilyona çıktı ve bu sene biz yol ve su problemimizi seferberlik anlayışı içerisinde çözmek için yoğun bir çaba harcadık"

Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı adı altında bir kırsal kalkınma programını hayata geçirdiklerini anlatan Eker, özellikle kırsal alanda tarım ve hayvancılıkla ilgili yapılacak olan yatırımların 300 milyar YTL'ye kadar olan kısmını yüzde 50 oranında hibe ile desteklediklerini vurguladı. Daha sonra hastaneyi gezen Bakan Eker, kuvöz ünitesindeki bebeklere baktı. Eker, yatan hasta ünitesinde de yeni anne olan kadınlarla Kürtçe konuştu, onlara karanfil ve şeker dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious