Eklemlerinizi korumanın altın kuralları

Eklemlerinizi korumanın altın kuralları.6214
  • Giriş : 10.12.2007 / 15:09:00

Eklemlerimizin en önemli işlevi kuşkusuz hareket olanağı sağlamasıdır. Eklemlerimiz ayrıca kemikleri bir arada tutma ve vücudun ağırlığını taşıma gibi önemli işlevlere de sahiptir...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüm bu görevleri yerine getiren eklemlerimizi korumak için de en az diğer organlarımızı korurken davrandığımız kadar titiz olmalıyız. Peki bunu nasıl yapmalıyız. Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarından Dr. Elif Gürkan eklemlerin nasıl korunacağına dair önerilerini şöyle sıraladı:

Hareketli eklemler önemli

Kafatası ve leğen kemiğinde olduğu gibi bazı eklemlerin doğal hareketliliği fazla değildir. Kalça, omurga, diz eklemleri gibi eklemler ise hareket yeteneği sağlamanın yanı sıra vücudumuzun ağırlığını taşır. Omuzlar dirsekler, parmaklar gibi eklemler, değişik derecelerde hareketlilik ve beceriklilik sağlar.

Eklemlerin ne kadar önemli olduğunu görebilmek için öncelikle iç yapılarına bakmak gerekir. Normal eklemler, bir eklem kapsülünün içinde bulunur; eklem kapsülü, eklemi hareket ettiren kasların kirişleriyle ve bağlarıyla güçlendirilmiştir.

Bu bağlar, kirişler ve kaslar, kemikleri düzgün tutar, istikrar ve hareket yeteneği sağlar. Kapsülün içi, sinovya zarı denilen bir dokuyla kaplıdır. Bu iç çeper, eklem yüzeylerini yağlayan bir sıvı üretir.

Eklem kıkırdakı eklemdeki karşıt kemiklerin uçlarını örten az sürtünmeli bir yüzey oluşturur. Bu denli hassas bir yapıya sahip eklemlerin korunması için de büyük hassasiyetle gerçekleştirilmelidir. Aşağıdaki kuralara ve önerilere uyulduğu taktirde eklemlerle ilgili sorunların da büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır:

Eklemlerimizi korumanın yolları

-Her gün her ekleminizi ağrısız hareket ettirebileceğiniz şekilde hareket ettirin.

-İş için en elverişli ve güçlü eklemlerinizi kullanın. Zayıf eklemlerinizi onların yapamayacağı özellikli işlerde kullanmamaya özen gösterin.

-Eşyaları başparmağınız ile parmaklarınız arasında tutmaktan kaçının.

-İyi vücut pozisyonlarında hareket etmelisiniz. Vücudu taşırken bulunmuş olduğunuz vücut duruşu eklemlerinize vermiş olduğunuz yükün gerilimine de geniş ölçüde etkide bulunur.

-Malzemeleri kaldırıp taşımak yerine onları çalışma yüzeylerinde veya tezgah üzerinde kaydırarak hareket ettirin.

-Otururken ayak desteğinizin ve iyi bir bel yaslanma yüzeyinin olmasına dikkat edin.

-Ayak uçlarınız ve bacak üst kısımlarının zeminle aynı doğrultuda olması önemlidir.

-Eğer masa başında uzun süreli çalışıyorsanız, koltuğunuzun sizin kollarınızı destekleyecek biçimde her iki yanında kollarının bulunmasına dikkat edin.

-Ağır malzemeleri göğsünüze yakın ve kollarınızın ön kısımlarıyla destekleyecek biçimde taşıyın.

-Yerden bir şeyler alırken dizlerinizden çömelerek alınız veya bir sandalyeye oturarak eğilin.

-Raflı olan dolapları açarken parmaklarınıza gelecek yükü azaltmak için bilek veya kollarınızın ön kısmını kullanmanızı sağlayacak bir halkayı kullanmayı tercih edin.

-Eklemlerinizin uzun süre aynı pozisyonda kalacak şekilde olmasından kaçının.

-El işi yaparken veya yazı yazarken ellerinizi her 10-15 dakikada bir gevşetin ve serbest bırakın.

-Gün boyu dinlenme ve aktivite sürelerini dengeleyin.

-Çalışmanızı ılımlı tempoda olacak şekilde yapın ve hızlı davranmaktan sakının.

-Günlük aktivitelerinizde size yardımcı olabilecek ekipmanları kullanmayı tercih edin.

-Kilonuzu kontrol altında tutun. Fazladan alabileceğiniz kilolar kalçalar, dizler ve ayak bilekleriniz gibi yük taşıyan eklemlerinize aşırı yük getirir.

-Beslenmenizde antioksidan niteliği ön planda C vitamini, E vitamini, karoten ve flavanoid içeriği yüksek sebze ve meyvelere yer verin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious