Ekmeğe 5 ay zam beklenmiyor

Ekmeğe 5 ay zam beklenmiyor.18841
  • Giriş : 28.10.2008 / 12:40:00

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, girdi fiyatlarının artmaması veya sübvanse edilmesi durumunda ekmek fiyatlarına 4-5 ay daha zam yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balcı, Kasım Aralık aylarında un fiyatlarına zam yapılırsa ekmek zammının kaçınılmaz olacağını bildirdi.

Balcı, düzenlediği basın toplantısında, bu yılın Şubat ayında yaptıkları açıklamada ekmeğin kilogram fiyatının 2,5 YTL'nin üzerine çıkartmayacaklarını ifade ettiklerini, fakat küresel ısınmayla birlikte dünyada buğday fiyatlarının artması nedeniyle un fiyatlarının yaklaşık yüzde 50 artış göstermesi, maya ve doğal gaz zamlarıyla sektörün zor duruma düştüğünü söyledi.

Bu yılın Şubat ayında 26 YTL olan bir koli mayanın fiyatının 36-38 YTL'ye yükseldiğini, doğal gaza ise yılın başından bu yana yüzde 32 artış yapıldığını, bu ayın başında yapılması planlanan yüzde 14'lük artış ile doğal gaz fiyatlarındaki artışın yüzde 46'ya çıkacağını söyleyen Balcı, şöyle konuştu:

"Mayanın ham maddesi melas. Bu da büyük ölçüde yurt dışından geliyor. Melasta gümrük vergilerinden dolayı sıkıntı yaşanıyor. Melastaki gümrüğün kaldırılması durumundaki maya fiyatlarındaki artış daha cüzi miktarda kalabilir. Fırıncı esnafı böylesine hassas bir zamanda ekmek fiyatlarını hemen artırarak çözüm bulmaktan yana değildir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu bu artışlar karşısında yine iyimserliğini muhafaza ederek un fiyatlarında bir artış olmaması durumunda, yani bir çuval ekmeklik unun bugünkü satış fiyatı olan 40-42 YTL arasında un fiyatlarının devam etmesi durumunda ekmek fiyatlarına yıl sonuna kadar koyduğumuz hedefi 4-5 ay daha korumayı hedefliyoruz."

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşerek doğal gaz fiyatlarında fırınlara yönelik bir sübvansiyon sağlanabileceğine işaret eden Balcı, ayrıca ekmek mayasında gümrük vergilerinin de indirilebileceğini söyledi.

Balcı, "Kasım ve Aralık aylarında un sanayicileri fiyat artışı düşünüyorsa ekmek zammı kaçınılmaz olur. Gerekli önlem alınırsa bugün kilogramı 2,5 YTL olan ekmek fiyatları 2009'un 6'ıncı ayına ve sonuna kadar taşınabilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*