Ekmeğe yapılan zam Bakan'ı da üzdü

Ekmeğe yapılan zam Bakan'ı da üzdü.8125
  • Giriş : 17.10.2007 / 21:38:00

Mehdi Eker, ekmeğe yapılan ancak henüz yürürlüğe girmeyen zam konusunda, ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin geçen hafta, taahhütleri gereği Mayıs ayında ilan ettiği fiyatlardan buğday sattığını, ayrıca Türkiye'de buğday fiyatlarının dünya fiyatlarının çok altında olduğunu söyledi.
Yapılan hesaplamalara göre, ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapıldığını belirten Bakan Eker, "Hesaplamalara göre, un maliyeti içerisinde buğdayın payı yüzde 70, ekmek maliyeti içerisinde unun payı yüzde 30, ekmeğin maliyeti içerisindeki buğdayın payı yüzde 20. 2006 yılı fiyat ortalamasına göre, buğday fiyatında yüzde 25 artış oldu, un fiyatında ise yüzde 17,5 artış oldu. Bu yüzde 25 oranındaki artış ekmekte yüzde 5-6'ya tekabül ediyor. Ekmek fiyatına buğday ve un fiyatından yansıyan, yüzde 5-6 civarında bir zam yapılması gerekirken yüzde 30 oranında zam yapılmıştır" dedi.

Bakan Eker, ekmeğin gramajı düşürülerek birkaç ay önce dolaylı olarak zam yapıldığını, gramaj düşürülmesi ve bugün yapılan zamla birlikte ekmeğe yüzde 30 zam yapıldığını kaydetti.

Bu arada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin, bu konuda un sanayicileri ve ilgili sektörlerle toplantı yapacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious