Ekmeğe zamda uncular ve fırıncılar farklı görüşte

Ekmeğe zamda uncular ve fırıncılar farklı görüşte.12437
  • Giriş : 06.03.2008 / 11:53:00

Son günlerde buğday ve buna bağlı olarak undaki zammı gerekçe göstererek ekmeğe zam yapan fırıncılar, 1 kilogram ekmeğin 2.5 YTL olması gerektiğini bildiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) buğday ve unun ekmek maliyeti içindeki payıyla ilgili açıkladığı raporda, un maliyeti içindeki buğdayın payı yüzde 70 görünüyor.

Ekmeğin maliyetindeki unun payı ise yüzde 30 civarında ifade edilirken, geri kalan yüzde 70'lik kısmını genel imalat giderleri, işçilik giderleri, fırıncı karı ve bayi ücreti oluşturuyor.

TMO'nun bu hesaplamasına göre, undaki fiyat artışının ekmeğe sadece yüzde 30 olarak yansıması gerekiyor. Unda son bir yılda artışın yüzde 35 civarında olduğu hesaba katıldığında, ekmekte una dayalı sadece yaklaşık yüzde 10 zam yapılması gerekiyor. Son bir yılda ekmeğe yapılan zamlar ise yüzde 60'ı buldu.

TMO raporunda 2007 yılı 1 kilogram ekmeğin ortalama fiyatının 1.56 YTL olduğu, artış oranının yüzde 24 civarında gerçekleştiği belirtiliyor. 2007 yılında un yüzünden ekmeğe sadece yüzde 5 zam yapılması gerekirken artışın yüzde 24 olmasına dikkat çekiliyor.

Ankara'da 2006 Temmuz ayında 150 gram ekmeğin 25 YKr, 2007 Kasım ayında ise 150 gram ekmeğin 30 YKr olduğu vurgulanıyor.

Konya'da bir yıl önce 200 gram ekmek 25 YKr'den satılırken önce gram 150'ye düşürüldü ardından fiyatı artırılarak 150 gram ekmek 30 YKr oldu. Buna göre artış yaklaşık yüzde 60'a ulaştı.

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, 50 kilogramlık bir çuval unfiyatının son bir yılda 28 YTL'den 45 YTL'ye çıktığını, artışın yüzde 60'ları bulduğunu belirterek, bu artışın da ekmeğe yansıtılması gerektiğini söyledi.

Sadece unda değil diğer elektrik, kira ve işçilik maliyetlerinin de arttığını vurgulayan Honça, "Biz son zamla 1 kilo ekmeği 2 YTL'ye çıkardık. Ancak undaki fiyat artışına bakıldığında bu yeterli değil. Normalde 1 kilogram ekmeğin 2.5 YTL olması gerekiyor" dedi.

Aksaraylı fırıncılar unu daha ucuza alıyor

Aksaray Fırıncılar Odası Başkanı Halis Altınsoy ise 2007 Aralık ayında yaptıkları zamla 200 gram ekmeğin fiyatının 30 YKr'den 35 YKr'ye çıkarıldığını belirterek, bunun yeterli olmadığını yeni zamla 200 gram ekmeği 40 YKr yapmak istediklerini bildirdi.

Geçen yıl 32 YTL'ye aldıkları bir çuval unun fiyatının 40 YTL'ye yükseldiğini vurgulayan Altınsoy, "Yarın unun ne olacağını bilmiyoruz. Sürekli bir artış söz konusu. Biz de zam yapmayalım istiyoruz ama undaki artış bizi zor durumda bırakıyor" diye konuştu.

Uncular hedef gösterilmekten şikayetçi

Orta Anadolu Un Sanayicileri Birliği Başkanı Mehmet Güney, un fiyatlarının bir yıl öncesine göre buğdaya bağlı olarak arttığını belirterek, "Geçen yıl 30-32 YTL'ye satılan ekmeklik unun çuvalı şimdi 38-40 YTL oldu. Undaki artış en fazla yüzde 33 civarındadır" dedi.

"Fırıncılar pasta ve böreklik unun fiyatını ortaya atıp zamma gerekçe gösteriyorlar ancak bunu ekmekte kullanan yok ki" diyen Güney, "Fırıncı geçen yılın ekmeklik un fiyatını, bugün de böreklik unun fiyatını söylüyor. Bu durumda fiyatlar 30 YTL'den 45 YTL'ye çıkmış gibi görünüyor. Şu anda ekmeklik unun fiyatı 38-40 YTL arasında seyrediyor. Burada yanlış yönlendirme var" diye konuştu.

Ekmekteki artışta uncuların sorumlu tutulamayacağını ifade eden Güney, "Undaki artışın ekmeğe yansıması yüzde 9-10 civarında olması gerekiyor. Ama sürekli zamma unu gerekçe gösteriyorlar. Burada asıl suçlu TMO'dur. TMO, regülasyon görevini yerine getirmediği için buğdaydaki fiyat artışının önüne geçilemiyor" dedi.

Güney, belediye ekmek fırınlarının toplu alım yaptıkları için bir çuvalunu 36 YTL'ye bile edinebildiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious