'Ekmeğin fiyatını bilmeyenler var!'

'Ekmeğin fiyatını bilmeyenler var!'.12702
  • Giriş : 14.11.2008 / 17:32:00

Belgesel fotoğrafçı Özcan Yurdalan “çok gerçek var fakat asıl gerçek sokaklarda” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İfsak'ta 21. İstanbul fotoğraf günleri kapsamında düzenlenen “gerçek” konulu panelde konuşan belgesel fotoğrafçı Özcan Yurdalan “çok gerçek var fakat asıl gerçek sokaklarda” dedi. 08 Kasım tarihindeki Moderatörlüğünü Orhan Cem Çetin'in yaptığı söyleşide Yurdalan'ın Sanat ve sanatçı tanımlaması hakkındaki görüşleri ilgi ile karşılandı.

Fotoğraf Vakfı kurucularından Gezgin ve Fotoğrafçı Özcan Yurdalan İfsak'ta yaptığı söyleşide “Birçok gerçeklik var. Dinsel gerçeklik, son dönemlerin tanımıyla kişisel gerçeklik ve daha birçokları fakat bunların içinde biri unutuluyor. Sokağın gerçeği. Halen ekmeğin fiyatını bilmeyen insanlarımız var.”

“Sanatçı kavramı yeni bir kavram”

Yurdalan Sanat ve sanatçı hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti.
“Leonardo da Vinci ya da Michael Ancelo ve daha birçok isim kendi zamanlarında “sanatçı” diye tabir edilen kişiler değillerdi. isimleri duvar ustası veya kunduracı ile aynı kâğıtta yan yana yazılırdı. Onlar Kilisenin baskısıyla duvarı en güzel şekilde boyayan kişilerdi o kadar. Yaptıkları sadece ekmek parası içindi. Zaten onlarında sanatçı olmak gibi bir gayretleri yoktu.. Bu sanatçı veya sanat kavramları çok yeni bir kavram. Ben böyle düşünüyorum”
Gerçek sanatçı

Uzun zamandır insanlığın “sanallaşmış bir gerçekliğin” içinde olduğunu ifade eden Yurdalan “Sanatçı denilen kişi yapamadan duramayandır” dedi. “Benim bildiğim birkaç sanatçı var. Erzincan'daki Âşıklar. Onlar yapamadan durmazlar örneğin. Belli aralıklarla bir araya gelirler çalar söylerler. Sürekli üretirler. Asıl gayretleri de “sanatçı olmak” değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*