Ekmek israfına CD'li önlem

Ekmek israfına CD'li önlem.18841
  • Giriş : 14.06.2009 / 12:37:00

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, Türkiye'de günde 5 milyon adet ekmeğin israf edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de günde 5 milyon adet ekmeğin israf edildiğini belirterek, bunu önlemek için eğitim CD'leri hazırlayacaklarını bildirdi.

Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin 77 milyonunun tüketildiğini, 5 milyon ekmeğin ise israf edildiğini kaydetti.

Bu durumun önüne geçmek için federasyon olarak önümüzdeki günlerde bir proje başlatacaklarını ifade eden Balcı, şunları söyledi:

''Ekmek israfının önüne geçmek için ekibimiz uzun süredir bir proje üzerinde çalışıyor. Bu proje kapsamında vatandaşlara ve fırıncılara teorik ve pratik eğitim çalışmaları vermeye başlayacağız. Bu çalışmaların en önemli parçalarından birini ise çeşitli görüntülü eğitimlerin de içinde yer alacağı CD'ler oluşturacak. Bu CD'lerde israfın önlenmesi için nelerin yapılması gerektiği, bu konuda alınması gereken önlemler anlatılacak. 3 ay sonra başlamasını hedeflediğimiz bu proje yaklaşık bir yıl sürecek ve bu sayede önemli oranda israfı önleyeceğimizi düşünüyoruz.''

Balcı, Türkiye'de 21 bin adet fırın bulunduğunu belirterek, israfın önemli bir bölümünün de, bu sayının ihtiyaçtan daha fazla olması nedeniyle fırınlarda gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bu nedenle kendi üyelerine verilecek eğitimlere de önem verdiklerini anlatan Balcı, ''İsrafın yüzde 50'si fırınlarda gerçekleşiyor. CD'li eğitim çalışmalarını öncelikle fırınlarda başlatacağız. İsrafın önlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Vatandaşların da ihtiyaçlarından fazla ekmek almamasını isteyen Balcı, ''Evde tüketilmeyen ekmek varsa, yenisini almayın'' diye konuştu.

''3 AY DAHA ZAM YOK''

Balcı, 2008 yılının Şubat ayından bu yana ekmek fiyatlarını artırmadıklarını belirterek, önümüzdeki 3 ay içerisinde de zam yapmayı düşünmediklerini söyledi. Balcı, şöyle devam etti.

''Ancak ondan sonrası neler gösterir bilmiyorum. Fırınlar, sayıları talep fazlası olduğu için yaklaşık yüzde 15-20 kapasite ile çalışıyor. Bu da maliyetlerin artmasına neden oluyor. Fırınlara ruhsatları veren belediyeler bu konuda planlamayı iyi yapmalı. Yeni iş yerlerinin açılmasının önüne geçilse ve fırınlar yüzde 50 kapasite ile çalışabilse biz 2 yıl daha zam yapmayız.''

Balcı ayrıca, fırınlara ruhsat verme yetkisinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığına verilmesini isteyerek, bu sayede ''gelişi güzel'' fırın açılmasının önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*