Ekmek israfına son

Ekmek israfına son.23230
  • Giriş : 25.03.2008 / 08:37:00

Ekmeğin gramajında alt sınırı 300 gram olarak belirlenmesi ekmek israfının önüne geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ekmeğin gramajında alt sınırı 300 gram olarak belirlemesi ekmek israfının önüne geçecek.

300 grama çıkartılan, katkı maddeleri azaltılan ekmeğin küflenme riski azalacak ve daha uzun ömürlü olması sağlanacak. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her gün 120 milyon ekmek üretiliyor. Bunun 12 milyonu israf ediliyor. Ekmeğin bilinçsiz tüketilmesi sebebiyle yıllık 31 milyon YTL çöpe gidiyor. Ekmeğin kalitesini artırarak israfı önlemeyi amaçlayan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde değişiklik yaptı. 5 Mart 2008 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan yeni tebliğe göre, 150 gram olan halk tipi ekmek asgari 300 grama çıkarıldı. Ayrıca, tüketicinin korunması amacıyla kepekli, yulaflı, mısırlı gibi ekmek çeşitlerine katılacak tahıllara ilişkin alt ve üst limitler getirildi. Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle en düşük ekmek 300 gram olacak. En son 2002'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde, "Ekmek 50'şer gram artırılmak suretiyle üretilerek piyasaya sunulur." ibaresinin yer alması, ekmeğin gramajında sorunlara sebep oluyordu. Eksik gramaj sebebiyle tüketici ile fırıncılar çoğu zaman karşı karşıya geliyordu.

Büyük şehirlerde ekmek israfı daha fazla oluyor

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. doktor Ahmet Ergün, israfın büyük şehirlerde daha fazla görüldüğüne dikkat çekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde israfın yüzde 10 olduğunu bildiren Prof. Ergün, küçük şehirlerde ise bu oranın yüzde 5'e düştüğünü belirtiyor. Bakanlığın aldığı yeni kararla ekmeğin kalitesinin yükseleceğini vurgulayan Ergün, yapılan yeni düzenlemenin tüketicilerin lehine olduğunu dile getiriyor. Ahmet Ergün'e göre, ekmeğin 150 gram olması ekmekteki kaliteyi düşürüyor. Ekmeğin kalitesinin düşük olması da çabuk bayatlamasına neden oluyor. Bu yüzden tüketiciler aldıkları ekmekleri bir gün içinde bitiremediğinde o ekmekler çöpe gidiyor. Fakat, yeni karar ile ekmeğin 300 grama çıkartılması kaliteyi artıracak. Bu sayede ekmekler daha geç bayatlayacağından ekmek israfında düşüş olacak. Tüketiciler Birliği Tüketici Hakları Aktivisti Kemal Özer de ekmeğin gramajının artmasıyla israfın büyük oranda önleneceğini düşünenlerden. Gramajı artan ekmekteki katkı maddelerinin azalacağını hatırlatan Özer, "Bu sayede ekmek daha doğal olacak ve daha geç bayatlayacak. Böylece israf büyük oranda azalacaktır." dedi. Ayrıca ekmeğin ambalajlanması konusuna da değinen Özer, "Açık ekmeklere bize gelmeden önce en az 15 kişinin eli değiyor. Bu da ekmekteki hijyeni yok ediyor. Ekmeğin ambalajlanması güzel bir uygulama. Bu sayede ekmekteki hijyen korunmuş olacaktır." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious