"Ekmek nimettir, yeri çöplük değildir"

  • Giriş : 04.07.2008 / 00:38:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:05:05

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Dünya'da 850-860 milyon insan aç yaşıyor, her akşam aç yatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buna karşın, tüketim kültürünün bir parçası olarak aşırı tüketim sonucu 1.5 milyar insan aldıkları kiloyu nasıl veririm diye düşünüyor" dedi. Bakan Eker, ekmek israfının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından gerçekleştirilen "Ekmek İsrafı ve Tüketici Alışkanlıkları" konulu araştırma sonuçlarıyla ilgili basın toplantısına katıldı.

TMO Güvercinlik Tesisleri'nde yapılan toplantıda konuşan Bakan Eker, "Dünya'da 850-860 milyon insan aç yaşıyor, her akşam aç yatıyor.Buna karşın tüketim kültürünün bir parçası olarak aşırı tüketim sonucu 1.5 milyar insan, aldıkları kiloyu nasıl veririm diye düşünüyor, bunun için para harcıyor. Harcanan bu parayla aç insanları doyurmak mümkün. Önemli olan bunu dengelemektir. En çok tükettiğimiz ve israf ettiğimiz ürünlerin başında ekmek gelir.Ekmek israfının önüne geçilmelidir" dedi.

Konuşmasının devamında, Rusya ile yaşanan ihracat sorununa değinen Bakan Eker, 5 üründe kısıtlama yapıldığını, bu sorunun da dün yapılan bir anlaşmayla çözüldüğünü bildirdi.

Araştırma sonuçlarına değinen TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu da Türkiye'de günde 123 milyon ekmek üretildiğini, yaklaşık 6 milyon ekmeğin ise hayvanlara yedirilmek ve çöpe atılmak suretiyle israf edildiğini, israfın en çok evlerde yapıldığını söyledi.

"Ekmek nimettir, yeri çöplük değildir" diyerek konuşmasına son veren Bakan Eker toplantı sonrası, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından ilköğretim öğrencileri arasında düzenlenen "Buğday'ın Önemi, Ekmeğin Öyküsü ve Ekmek İsrafı" konulu resim, şiir ve hikaye yarışmasının birincilerine ödüllerini verdi.

Yarışmada resim dalında birinci olan Berkecan Tekinturan, hikaye dalında birinci olan Büşra Arslan ve şiir dalında birinci olan Özge Saraç birer dizüstü bilgisayar kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious