Ekmek soframızın vazgeçilmezi

Ekmek soframızın vazgeçilmezi.8125
  • Giriş : 19.08.2007 / 02:29:00
  • Güncelleme : 18.08.2007 / 23:50:28

Halkın sofrasından eksik olmayan ekmekler, çeşitlendikçe çeşitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Artık sofralarımızı çavdarlı, ruşeymli, kabuklu, ayçekirdekli ekmekler süslüyor. Bu ekmekleri en çok tercih eden kesim ise sosyete...

Kim ne derse ekmek hala soframızın baştacı, vazgeçilmezi. Ne alınan kilolar ne de doktorların yazdığı diyet listeleri ekmekle bağımızı koparıyor. Tam tersine ekmek sektörü her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Bu sayede hayatımıza yeni yeni giren çeşit çeşit ekmekler iştahımızı daha da artırıyor. Her ne kadar Türk insanı yeni ve farklı tatlara pek rağbet etmese de mis kokulu ekmeklere asla hayır diyemiyor. Zira onlar hem gözlere hem burunlara hem de mideye hitap ediyor. Artık ballısını mı istersiniz, bademlisini mi, çekirdeklisini mi, zeytinlisini mi, üzümlüsünü mü, ruşeymlisini mi, ayçekirdeklisini mi, kabak çekirdeklisini mi, çavdarlısını mı, kabuklusunu mu, cevizlisini mi yoksa badem ezmelisini mi seversiniz orasını bilemeyiz ama, her gün farklı bir çeşidini alıp denemekte fayda var. Eee ekmekler çeşitlenince, şekillenince fiyatları da ona göre değişti...

Son yıllarda gözden kaçmayan bir konu ekmek sektöründeki çeşit patlaması. Bu sektörde ciddi bir pay sahibi olan İstanbul Halk Ekmek son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Hatta öyle ki fakirin ekmeği olarak bilinen halk ekmek bir anda sınıf atladı ve “sosyete ekmeği” diye anılmaya başladı. 2005 yılında İstanbul sosyetesinin yaşadığı Etiler, Zekeriyaköy ve Tarabya gibi lüks semtlerde yaşayanların yoğun istekleri sonucunda Halk Ekmek büfeleri bu semtlere de konuldu. Artık sosyete de Halk Ekmek büfelerinde istediği ekmeği almak için kuyruğa giriyor. Sosyetenin de işin içine girmesiyle İHE günlük iki milyon ekmek satış rakamlarını yakalıyor ve bu sayede 500 bin ailenin karnını doyuruyor. Ürün yelpazesini 30’a kadar çıkaran Halk Ekmek’in İstanbul’da 600’e yakın şubesi bulunuyor.

İHE Genel Müdürü Ömer Bilgisever “Yakın zamanda bu rakam 750’lere varacak.” diyor. Ekmek parasını ekmekten kazananlar sadece Türk yatırımcılar değil elbette. Türk insanının ekmeğe olan rağbeti yabancı yatırımcıları da cezbediyor. Öyle ki Magic-Bread Genel Müdürü Hamit Türksever piyasaya neden girdiğini “ekonomistim, paranın kokusunu aldım.” diyerek açıklıyor. Almanya’dan getirilen ekmekler -18 derecede yarı pişmiş olarak şoklanarak ülkemize geliyor ve tüketileceği zaman pişiriliyor. Üç gün aynı tazelikte kalıyor. Magic-bread önceleri sadece otellere ekmek dağıtırken şimdilerde Levent’teki butik ekmek kafede hizmet veriyor. Levent’te hizmet vermesi de yine en çok yüksek sosyetenin işine yarayacak. Ama halk ekmek diğer semtlerdeki açığı zaten büyük oranda kapatmış durumda. Hal böyle olunca mahalle fırıncılarının işi gittikçe zorlaşıyor. Bakalım fırıncılar sektörde büyük atılım sağlayan ekmek firmalarına karşı nasıl tedbirler alacak?

Yılda 40 milyar ekmek tüketiyoruz

Ülkemizde ekmek tüketimi Avrupa ülkelerine oranla üç kat daha fazla. Şöyle ki yurtdışında kişi başına ekmek tüketimi yılda 50-50 kilogram arasında iken bu rakam Türkiye’de 150’lere kadar çıkıyor. Şehirde yaşayan insanımız günde 1,25, kırsal kesimde yaşayan ise 1,5 ekmek tüketiyor. Türkiye’de her yıl 40 milyarın üzerinde ekmek üretiliyor. Bu ekmeklerin yüzde 16’sı evlerde yenirken 5 milyarlık kısmı israf ediliyor.

İHE ürünleri: Somun ekmeği, buğday ekmeği, çavdar ekmeği, light ekmek, kepekli ekmek, ruşeymli ekmek, tost ekmeği, hamburger ekmeği, köy ekmeği, glutensiz ekmek, tuzsuz ekmek, mısır ekmeği, yedi tahıl ekmeği, ayçekirdekli ekmek, Alman ekmeği, patatesli ekmek, soyalı ekmek, grissini, (Akdeniz ekmeği, zeytinli ekmek, cevizli ekmek, yarı pişmiş şoklanmış ekmek, baget ekmek)...

Magic-bread ekmekleri: Baget, tost ekmeği, ciabatta, üzümlü ekmek, kuruvasan, karışık ekmek, çavdar ekmeği, ayçekirdeği-kabakçekirdekli ekmek, buğday ekmeği, üçgen ekmek, köy ekmeği, çiftçi ekmeği, karışık tahıllı ekmek, şampiyon ekmeği, patatesli ekmek, sandviç ekmeği, pane bianco, fındıklı ekmek, yuvarlak ekmek, soğanlı ekmek, siyah ekmek, fırıncı ekmeği, taşfırın ekmeği, çifte kumru ekmeği, çırak ekmeği, haşhaşlı ekmek, susamlı saray ekmeği, çikolatalı francala.

Halk ekmeğinin itibarı arttı

Bizde halk ekmeği denilince fakir-fukara ekmeği akla gelirdi. Ama artık bu tez tamamıyla yıkıldı. Halkın ekmeği artık birbirinden lezzetli, vitaminli ve faydalı. 30 yıldır İstanbulluya ekmek yediren Halk Ekmek yeni dönemde de Akdeniz ekmeği, yarı pişmiş ekmek, zeytinli ekmek, cevizli ekmek ve baget ekmeğini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bunun için dünyanın en iyi ekmek tesislerinden birini kurduğunu söyleyen İHE Genel Müdürü Ömer Bilgiseven şimdilerde yeni ürünleri piyasaya sürmenin heyecanını taşıyor. Almanya’dan alınan özel bir makine ile artık halk ekmek tek bir fabrikadan çıkacak. Üstelik tek bir insan eli bile değmeden. Geçen yıla nazaran yüzde 35 büyüme sağlayan İHE, kendilerine olan talibi artık karşılayamaz hale geldi. Aynı zamanda birçok büyük markete de ekmek pazarlayan firmanın özellikle kepek ekmeği, organik ekmek, çavdar ekmeği ve ruşeymli ekmeği çok seviliyor.

Herkes kendine uygun ekmeği bulabilir

Ayşegül Kuyumcu-Magicbread Genel Koordinatörü: İnsanlar artık senelerce aynı ekmeği tüketmekten sıkıldı. Ekmeklerimizin tamamı ekşi maya, tahıl ve un içeriyor. Kolay hazmedilebiliyor. Ürünlerimiz diğer ekmeklerden daha lezzetli ve kaliteli olduğu için piyasaya göre biraz pahalı. 250 gramlık bir ürün 1 YTL civarında. Tadı köy ekmeğine benzeyen kabuklu ekmeğimiz çok rağbet görüyor. Hafif ekşimsi bir tadı var. Burada herkesin kendi bünyesine uygun bir ekmek bulma şansı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious