Ekmek zararlı mı?

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Yaygın bir kanı vardır. Ekmek zararlı ve şişmanlatır. Aslında bu durum tüm yiyecekler için geçerlidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her besinin bir enerji değeri vardır. Bu enerjiyi biz gereğinden fazla alırsak kilo alırız. Önemli olan her besini yeterli ve dengeli alabilmek. Vücudumuzun bir parça ekmeğe de ihtiyacı vardır. B gurubu vitaminler içerir . bu nedenle her öğünde 1 dilim tüketilmesinde sakınca yoktur. Hiç zararı olmadığı düşünülen sebze ve meyvelerin bile fazlası zarardır. Yoğun vitamin ve mineral içerdikleri için fazla vitamin yüklenmesine neden olabilirler.

Ekmek toplumumuzda vazgeçilmez bir besindir. Özellikle karın doyurmak için kullanılır. Bu bazen maddi durumun yetersizliğinden bazen de tadını çok sevmemizden kaynaklanır. Oysa sıvı ve sulu gıdalarla da doyabiliriz . Burada önemli olan beslenme alışkanlığımızı değiştirmek için çaba göstermektir. Ben böyleyim , değişemem gibi bir yargı yanlıştır. Birden olması zaten mümkün değildir. Önce kendimizi beynen hazırlamamız gerekiyor. Daha sonra yavaş yavaş uygulamaya geçebiliriz.

Türk beslenme alışkanlığı içersinde bol karbonhidratlı gıdaların bir arada tüketimi vardır. Çorba , pilav- makarna , ekmek gibi. Oysa her öğünde bunlardan bir tanesini seçmek öğündeki dengeyi sağlamak açısından yeterli olacaktır. Çünkü yediğimiz sebze ve meyvede , süt ve yoğurtta da bir miktar karbonhidrat vardır. Bu nedenle hem sindirim zorlaşır hem de kiloya neden olur. Öğünlerde her besin gurubundan kullanarak bir denge kurmak gerekir. Biraz sebze , biraz yoğurt , et veya kurubaklagil ve birde ekmek veya pilav – makarna o öğünün dengeli olması için yeterli olacaktır.

Kahvaltıda ekmek vazgeçilmez bir besin öğesidir ve yeterlidir. Onun yanına börek , simit , poğaça gibi besinleri koymanın gereği yoktur. Kahvaltı için de 3 dilim ekmek yeterlidir. Daha fazlası kiloya neden olur.

Bu alışkanlıkların çocukluktan itibaren oturtulması önemlidir. Sonradan kazanılması daha güçtür. Özellikle çocuklarda oluşan ekmek arası beslenmesi ileride onlara fayda değil zarar sağlayacaktır. Onlara bu dönem cazip gelen bu beslenme şeklinde aslında zarardır.

Yazıyı ekmeğin besin değerlerini sizlerle paylaşarak bitirmek istiyorum.

1 ince dilim ekmek değerleri ( 25 gr. )

Enerji...................68 kalori

Karbonhidrat ....... 15 gram

Protein................. 2 gram

Kalsiyum …………….26 mg.

Demir…………………..0.4 mg.

Niasin…………………..0.3 mg.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious