Ekmekte 1.5 milyarlık kavga

Ekmekte 1.5 milyarlık kavga .23230
  • Giriş : 03.11.2007 / 14:35:00

Başkentteki tartışmalı ekmek zammı “haksız gerekçe” nedeniyle mahkemelik.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Fırıncılar Odası’nın, 25 YKr olan 150 gram ekmeğin 30 YKr, 50 YKr olan 300 gram ekmeğin 60 YKr, 75 YKr olan 450 gram ekmeğin de 90 YKr’tan satılmasına ilişkin kararı önceki gün yürürlüğe girdi. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başk a n ı İbrah i m Yet - kin, zammın gerekçesinin “kuraklık” olarak gösterilmesine tepki gösterdi. Kuraklığın buğdaya etkisinin yüzde 5 olduğunu savunan Yetkin, buna göre, ekmek fiyatlarında ancak yüzde 5’lik bir artışın haklı görülebileceğini söyledi. Yetkin, “Buğdayın ekmekteki payı yüzde 21’dir. Kuraklık nedeniyle yapılan yüzde 20’lik zammın hiçbir izahı yok. Üstelik 200 gram olan ekmek 150 grama indiriliyor ve 25 YKr yerine 30 YKr satılıyor. Bu nedenle de aslında zam da fiilen yüzde 30’a çıkıyor” dedi.

HAKSIZ KAZANÇ

Türkiye’de günde yaklaşık 120 milyon adet ekmek üretildiğini, ekmek pazarının yıllık büyüklüğünün ise 10 milyar YTL’nin üzerinde olduğunu anlatan Yetkin, yüzde 20’lik zammın tüm ülkeye aynı şekilde yansıtılmasının söz konusu pazarın 2 milyar YTL genişlemesi anlamına geleceğini belirterek, “Bu artışın 1,5 milyar YTL’lik kısmı halkın cebinden birilerinin cebine akacak haksız kazançtır” dedi. Davayı önümüzdeki hafta Ankara Tüketici Mahkemesi’ne açacaklarını belirten Yetkin, bu dava ile ekmek zammının Türkiye geneline yayılmasının da önüne geçmeyi hedeflediklerini bildirdi.

EKMEK BOYKOTU YAPILSIN

Dava dışında tartışmalar, zammın un ve buğday fiyatlarındaki artışın çok üzerinde olduğu ve haklı bir gerekçeye dayanmadığı iddialarıyla artarak sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, zam kararını “Buğday ve unda suni fiyat artışı yapıp haksız rant sağlanmak isteniyor” diyerek eleştirdi. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin de, haksız zammı protesto etmek için ekmek boykotu yapılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious