Ekmekte korkunç israf

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de her gün üretilen 120 milyon ekmeğin 12 milyonu çöpe gidiyor. Bunun ekonomiye günlük zararı 2.6 milyon, aylık zararı ise 78 milyon YTL

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ekmek israfı hakkında istatistiksel bir araştırma yapan Ordu Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Şaban Akpınar, Türkiye'de her gün 120 milyon adet ekmek üretildiğini, bunun 12 milyon adetinin çöpe atıldığını belirterek, 'Çöpe atılan 12 milyon ekmeğin günlük zararı 2.6 milyon, aylık zararı ise 78 milyon YTL'dir' dedi.

Akpınar, 'Ülkemizde yıllık tahıl tüketimi kişi başına 230 kilogramdır. Kişi başına ortalama ekmek tüketimi ise günlük 400 gram kadardır. Türkiye'de günlük enerjinin ortalama yüzde 50'si ekmek ve tahıl ürünlerinden sağlanmaktadır. Bunun yanında ne yazık ki israf edilen ekmek ve değerlendirilemeyen meyve-sebze milyonlarca nüfusu besleyecek miktardadır. 'Sağlıklı beslenme ve gıda israfı' konulu bir rapora göre, Türkiye ürettiği her 10 ekmeğin 1'ini israf etmektedir. Her gün üretilen 120 milyon ekmeğin yaklaşık 12 milyonu israf edilmekte ve bunun ekonomiye zararı günlük 2.6 milyon YTL civarındadır' diye konuştu. (iha)

Gelir düzeyi arttıkça israf da artıyor
İstanbul’da, günde 2 milyon ekmek israf edilirken, Ankara ve İzmir’de atılan ekmek sayısı 600 bin! Ekmek israfının yüzde 70’inin yemekhaneli işyerleri, hastaneler, yatılı okullar, öğrenci yurtları, oteller ve lokantalarda yapıldığı belirlendi. Düşük gelir grupları fazla ekmek tüketmelerine karşın az israf ederken, gelir düzeyi arttıkça, azalan ekmek tüketimine karşın israf artıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious